Reina’ya düzenlenen saldırıdan sonra terör korkusu nedeniyle eve kapananlar arttı. AVM’ler eski günlerini arıyor. Restoranlara, kafelere, gece kulüplerine, gazinolara gidenlerde de ciddi azalma var.

Buna karşın Türk halkı tiyatrodan vazgeçmiyor.

Bu hafta sonu tiyatroya gitmek istedim. Ama Devlet Tiyatroları’nın Ankara’daki tüm sahneleri kapalı gişe oynadığı için bir bilet bile bulamadım.
Akün Tiyatrosu’nda Beyaz Balina oyunu var. Biletler çoktan tükenmiş. Önümüzdeki hafta başlayacak Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe oyununun biletleri de 22 Ocak’a kadar satılmış.
Altındağ Tiyatrosu’nda Sacide oyunu sahneleniyor. Ne var ki hafta sonu için orada da yer yok.
Oda Tiyatrosu’ndaki Kuğunun Şarkısı, Stüdyo Sahne’deki Tolstoy ve Anna, Ziraat Sahnesi’ndeki Yeraltından Notlar oyunlarında da yer bulmak mümkün değil.

Çok sevindirici bir tablo bu.
Terörün amacı halkı korkutmak, ürkütmek, endişeye sevk etmektir.
Ona verilecek en güzel yanıt hiçbir şey olmamış gibi hayata devam etmektir.
Ankaralı tiyatro severler bunu gerçekleştiriyorlar işte.
Kendilerini içtenlikle kutlamak gerekir.

İstanbul ve İzmir’deki sanatseverler de yaşadığımız zor günlere karşın tiyatrodan vazgeçmiyor.
İstanbul Cevahir Sahnesi’ndeki Hamlet ve Giydirici oyunları ile Üsküdar Sahnesi’ndeki Huzur ve Küçük Sahne’deki Yaşamak Denen Bu Zahmetli İş isimli oyunları da hafta sonu perdeleri kapalı gişe olarak açacak.
Devlet Tiyatrosu’nun İzmir Konak Sahnesi’nde de Kurban, Newton Bilgisayardan Ne Anlar ve Yanık oyunlarını izlemek isteyenler ancak 25 Ocak’tan sonra bilet bulabilecek.

Tabii halkın sanata tutkusu ve cesareti onların gittiği tiyatrolarda önlem almaya engel değil…
Tüm tiyatro salonları dedektörlü kapılar, x-ray cihazları ve tecrübeli güvenlik elemanlarıyla kontrol altında tutulmalıdır.