Ankaralılar 15 Nisan Dünya Sanat Günü’nü Yüksel Yaya Bölgesi’nde kutladı. Çankaya Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte, sokağın bir yanında resim çalışmaları yapılırken diğer yanda müzik sesleri vardi

Çankaya Belediyesi’nin Yüksel Yaya Bölgesi ve Karanfil Sokak’ta gerçekleştirdiği Dünya Sanat Günü etkinlikleri yoğun ilgi gördü. Hacettepe Üniversitesi Konservatuarı Müzik Bölümü öğrencilerinin gerçekleştirdiği müzik dinletisini keyifle dinleyen vatandaşlar, Çankaya Belediyesi Eşli Danslar Spor Kulübü üyelerinden salsa şampiyonu yıldızların ve gençlerin dans gösterisini de uzun süre alkışladı.

Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin sokakta kurulan stantlarda yaptığı resim çalışmalarına da katılan vatandaşlar, kendileri için ayrılan tuale akrilik boya ile diledikleri gibi resim yapabilmenin keyfini yaşadı. Dileyenler, ‘resim yapan çocuklar’, ‘solfej anahtarı’, ‘dans eden çift’ gibi figürlerden oluşan çıkartmalarla süslenen sokakta, karakalem desen çalışmalarına da katıldı.
Çankaya Belediyesi, Ankaralılarla birlikte resim yapan ve gün boyu onlarla sohbet eden üniversite öğrencilerine de içlerinde çeşitli boyalar, resim kağıtları, dosya ve çalışma önlüğü bulunan çantalar hediye etti.
Etkinlikte, OT Dergisi’nin 2013-2015 tarihleri arasında yayınlanan kapaklarının büyütülmüş hali de sergilendi.
SANAT SOKAKTA OLMALI”
Stantta desen çalışmaları yapan Hacettepe Resim Bölümü’nden Deniz Şakar ve Mustafa Arslan, sokakta çalışmanın farklı bir duygu oluşturduğunu belirtti. Arslan, “Üniversiteler, atölyeler hep kapalı mekanlardan oluşur, öğrenci de sanatçı da kapalı mekanlarda yapar çalışmalarını, bu durum sanatı halktan koparıyor” derken, Şakar da, “Biz, sanatın sokakta, insanların içinde ve insanlarla birlikte olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle Çankaya Belediyesi’nin sanat gününü açık alanda kutlamasını çok değerli buluyoruz” diye konuştu.
Karanfil Sokak’ta kurulan tuali dilediği gibi boyayan minik katılımcı Kayra Kaya (6) resim yapmayı çok sevdiğini belirtirken, Sultan Alan (32) ise sokakta böyle bir çalışmanın olmasının kendisinde özgürlük hissi yarattığını ifade etti.