Sabancı Üniversitesi tarafından bu yıl beşinci defa düzenlenen Lise Yaz Okulu sona erdi. Öğrenciler Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’ndeki Türkiye Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nın konserinin ardından gerçekleşen törenle sertifikalarını aldılar. 

Sabancı Üniversitesi tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Lise Yaz Okulu sona erdi. Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’na katılan Ankaralı öğrenciler, Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ile biraraya gelme şansını yakaladılar.
Buluşma sırasında bir konuşma da yapan Güler Sabancı öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu:
“Bilimde, sanatta, toplumsal hayatta girişimci bir ruha sahip olun. Güçlü olduğunuz yönlerinizi fark edin, geliştirilmesini düşündüğünüz yönlerinizi geliştirin. Gelişime ve yeniliğe açık olun. Yaptığınız işlerde fark yaratın. Kendinize hedefler koyun, bu hedefe ulaşmak için rotalar çizin. En önemlisi başarısızlık sizi pes ettirmesin. Başarısızlıklardan da ders almayı bilin.”
Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’nda bu sene Türkiye’den ve yurtdışından toplam 991 öğrenci sertifika aldı.
Sabancı Üniversitesi tarafından bu yıl beşinci defa düzenlenen Lise Yaz Okulu sona erdi. Öğrenciler Sabancı Üniversitesi Gösteri Merkezi’ndeki Türkiye Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nın konserinin ardından gerçekleşen törenle sertifikalarını aldılar.
Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’na bu yıl, Türkiye’nin farklı illerinden gelen lise öğrencilerinin yanı sıra 50’si Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere, İsviçre, Suudi Arabistan ve Kıbrıs’tan olmak üzere toplamda 991 öğrenci katıldı. Yurtdışından gelen öğrencilerin katılımıyla Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu uluslararası bir boyut kazanıyor.
Güler Sabancı ile öğle yemeği: “Gençlerin gözünde Türkiye’nin aydınlık geleceğini görüyorum.”
Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’na katılan lise öğrencileri Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ile bir araya gelme fırsatını da yakaladılar.
Güler Sabancı, Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’na katılan öğrencilerle öğle yemeği de yedi ve yemek sırasında onlarla sohbet etti. Güler Sabancı öğrencilerle özçekim de yaptı.
Güler Sabancı lise öğrencileriyle bir arada olmanın kendisine büyük bir mutluluk verdiğini söyledi ve gençlerin gözlerinde Türkiye’nin aydınlık geleceğini gördüğünü ifade etti. Artık bir bilgi çağında yaşadığımızın altını çizen Güler Sabancı, yaz tatillerinin bir kısmını bilgi edinmek ve kendini geliştirmek için Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’nda geçiren gençleri de gönülden tebrik etti. Gençlerin yaz tatillerinde Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’na katılarak büyük bir sorumluluk örneği gösterdiklerini ve Türkiye’nin her alanda kendini geliştirmeye açık, sorumlu ve duyarlı gençler sayesinde daha da ileri gideceğini belirtti.
Dijital bir dünyada yaşıyoruz
Güler Sabancı, “Çağımız bilgi çağı, dijital bir dünyada yaşıyoruz. Artık dijital devrimler yaşıyoruz. Yeni dünya düzeninde var olabilmek için teknolojiyi tüketen değil üreten toplumlar arasında yerimizi almamız gerek. Görüyorum ki siz gençler teknolojiyi kullanmak konusunda çok başarılı ve bilgilisiniz. Sizden bu bilgi ve becerilerinizi teknolojiyi üretmek amacıyla kullanmanızı bekliyoruz” dedi.
Öğrencilere tavsiyeler
Öğrencilere tavsiyelerde bulunan Güler Sabancı “Bilimde, sanatta, toplumsal hayatta girişimci bir ruha sahip olun. Güçlü olduğunuz yönlerinizi fark edin, geliştirilmesini düşündüğünüz yönlerinizi geliştirin. Gelişime ve yeniliğe açık olun. Yaptığınız işlerde fark yaratın. Kendinize hedefler koyun, bu hedefe ulaşmak için rotalar çizin. En önemlisi başarısızlık sizi pes ettirmesin. Başarısızlıklardan da ders almayı bilin” dedi. Güler Sabancı “Hepinizin gözlerindeki ışığı gördükçe geleceğe daha da umutla bakıyorum” diyerek sözlerine son verdi.
Lise öğrencilerine üniversite deneyimini yaşatan Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu, fen bilimlerinden yönetim bilimlerine; sanattan sosyal bilimlere; dil eğitiminden meslekler ve üniversiteler hakkında bilgilendirici seminerlere uzanan zengin bir içerik sunuyor. Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’nda öğrencilere kendilerini geliştirebilecekleri bir akademik ve kültürel uluslararası bir ortam sunuluyor.
Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’nda; Moleküler Biyoloji, Gen Mühendisliği ve Nano Tıp; Tıp Bilimlerinde Yüksek Teknoloji Organ Tasarımı; Beyin, Bilim ve Sihir; Biyo/Nöro Mekatronik: Beyin Sinyalleriyle Bilgisayar ve Robot Kullanımı; Bilgisayar Programlamasına ve Veri Analizine Giriş; Astrofizik ve Diğer Yıldızların Gezegenleri; Arttırılmış Mekanik 1 ve 2; Mühendislik Dallarında Eğitim ve Sektörler; Psikoloji ve Felsefe; Mimarlık: Kültürel Birikim ve Geleceğin Tasarımı; Hukuk ve Ekonomi; Uluslararası İlişkiler: Türkiye, Avrupa ve Amerika; Ekonomi, Finans, Para ve Sizin Geleceğiniz; Batı Sanatının, Klasik Müziğin ve Tiyatronun Büyük Eserleri; Görsel İletişim, Tasarım ve Sanat; Bilgisayarda Animasyon ve Sanat Yaratın: Siz de Yapabilirsiniz; Yaratıcı Zeka ve Yaratıcı Etkinlik; Temel İngilizce II; Üniversiteler ve Meslekler: Bilgilenmek, Seçmek ve Başarmak; Nano Bilim ve Nano Teknoloji;
Kuantum Mekanik ve Kuantum Bilgisayarları; Hukuk ve Etik; Uluslararası İlişkiler: Küreselleşen Dünyada Türkiye’nin Kurum ve Bireyleri için Tehlike ve Fırsatlar; Toplum, Ekonomi ve Politika; Bir Kentin Tarihi: Konstantinapolis/İstanbul; Modern Sanatın, 20. Yüzyıl Müziğinin ve Operanın Büyük Eserleri; Yaratıcı Zeka ve Yaratıcı Etkinlik; dersleri yer aldı.
Bunların yanı sıra Society and Culture ve Economy and Government, Gesellchaft und Kultur ve Wirtshaft und Verwaltung dersleri İngilizce ve Almanca olarak işlendi. Bu dersler kapsamında öğrencilere Prens Adaları, Ankara, İznik ve Bursa gezileri düzenlendi.
Her iki dönemde de yer alan “Üniversiteler ve Meslekler: Bilgilenmek, Seçmek ve Başarmak” başlıklı derste farklı sektörlerden uzman isimler mesleklerini öğrencilere tanıttılar.
Ders dışı etkinlikler
Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu, gün içerisine yayılmış ders dışı etkinliklerle öğrencilere sportif, kültürel ve sosyal olanaklar sunuldu.
Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’nda sunulan ders dışı etkinlikler arasında; temel ilk yardım eğitimi, toplumsal duyarlılık projeleri, briç, fitness, tenis, voleybol, basketbol, futbol, grup egzersizleri, dans, yaratıcı drama, güzel sanatlar ve ritim atölyesi yer aldı.
Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’na katılan öğrencilere İstanbul Gezisi düzenlendi. Öğrenciler, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi’ni gezdikten sonra İstanbul Boğazı’nda tekne turu yapıldı. Tekne turunun ardından Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi gezildi.
Sabancı Üniversitesi Lise Yaz Okulu’ndan elde edilen gelir, Sabancı Üniversitesi burs fonuna aktarılıyor.