bal-kongre

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Liberty Hotels Lykia’de 5’inci Uluslararası Muğla Arıcılık ve Çam Balı Kongresi  yapıldı.

Alper UĞUROĞLU – Ölüdeniz Liberty Lykia Hotels’de düzenlenen kongreye, Muğla Valisi Amir çiçek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcı İbrahim Çiftçi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Volkan Mutlu Coşkun, Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Seydikemer Kaymakamı Muammer Köken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Mansur Harmandar, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı ve Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen Arıcı Birlikleri ve Arıcı katıldı.
Arıcılıkla ilgili  yerli ve yabancı birçok  bilim insanının katılığı kongrede 5 gün boyunda arı ve arı ürünlerinin faydaları, Türk arıcılığının geleceği konuşuldu.

irfan-sahin

Bal yarışmasının da yapıldığı kongrede birinciliği Kırgızistanlı bir bal üreticisi kazandı.
130 bal üreticisinin katıldığı yarışmaya Ankara’dan gazeteci arıcılar Metin Çetin, Murat Şahin  ile Atila Garipler de katıldı.

Çetin, Şahin ve Garipler, Ayaş yöresinde ürettikleri balları ile birçok bal üreticisini geride bıraktı.

img_0159

İlk üç dereceye giremeyen, ancak geçen yıllara oranla ürettikleri balların kalitesini arttırmayı başaran Metin Çetin, Murat Şahin ve Atila Garipler, 2017 yılında  29 Eylül /4 Ekim tarihleri arası İstanbul’da düzenlenecek olan  45’inci Apimondia Dünya  Arıcılık Kongresindeki  Bal yarışmasında dünya şampiyonu olmak için şimdiden Çalışmalara başladıklarını söylediler.

Ankaralı Arıcılardan Ceviz Yaprağı Teorisi

Öte yandan kongrede bu yıl Üretici konuşuyor başlıklı bölümde üreticiler deneyimlerini, yaptıkları uygulamaları dile getirdiler.

img_0130

Kenan Gişan Kovan takip sisteminin geliştirilmesi çalışmalarını anlatırken Halil Bilen 2015-2016 yılları arası arısütü üretimini değerlendirerek karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerini dile getirdi. Necmettin Akyıldız ile Necdet Bayazıt fenni kovanda Kara kovan uygulaması için arılara petek ördürme yöntemini dile getirdiler.

Ankaralı arıcılar Metin Çetin, Atila Garipler ve Murat Şahin’in ceviz yaprağına ilişkin çalışmaları da; Metin Çetin tarafından “Ceviz Yaprağı teorisi” adı altında kongrenin izleyicilerine sunuldu. Metin Çetin, ceviz yaprağının arıcı körüğüyle duman olarak verilmesi sonucu; varroa ile mücadelede büyük ölçüde başarılı olunduğunu, kimyasal ilaç kullanımına gerek kalmadığını anlattı. Metin Çetin, iki yıldır gerçekleştirilen bu uygulamanın bilim adamları ve ilaç üreticileri tarafından incelenerek bir sonuç elde edilmesi halinde; varroa ile mücadelenin daha zararsız yöntemlerle gerçekleştirilebileceğini savundu.