Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Rüzgarlı Sokak’ta vatandaşlarla otopark görevlileri arasında yaşanan ve bir gencin ölümüyle sonuçlanan olayın ardından, yol boyu otoparklarının 15 Temmuz Çarşamba gününden  itibaren tamamen ücretsiz olacağını açıkladı.Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’ndeki Başkanlık makamında düzenlediği basın toplantısına, Rüzgarlı Caddesi’nde yaşanan olayla ilgili üzüntüsünü bildirerek başladı. Gökçek, “Rüzgarlı Sokak’ta çok müessif bir olay meydana geldi ve bir kardeşimiz de maalesef menfur bir şekilde şehit oldu bana göre. Allah gani gani rahmet eylesin, ailesine baş sağlığı diliyorum. Rüzgarlı Sokak esnafına tümden geçmiş olsun diliyorum. Gerçekten çok üzüldük. Genç yaşında bir vatandaşımızın böyle bir olayda kaybedilmiş olması, çok ama çok üzücü bir durum” dedi.
Başkan Gökçek, yaklaşık 5-6 aydan beri otoparklardan çok yoğun şekilde şikayetler almaya başladıklarını belirterek şunları söyledi:
“Bu yoğun şikayetler; otoparklarda vatandaşa kötü muamele yapılması, fazla ücret alınması, vatandaşlarla lüzumsuz tartışmalara sık sık rastlanmaya başlandı. Bu şikayetlerin yoğunlaşması üzerine biz Şubat ayında Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bir karar aldık. Belediye Meclisi’nde almış olduğumuz kararda, otoparklarda disiplinsizlik fazlalaştı, bu disiplini sağlayabilmek maksadıyla, dedik ki bütün otoparkçılar, mutlaka ve mutlaka el terminali alsınlar, vatandaşa el terminalinden çıkan makbuz versin ki bu surette vatandaşın kaç liraya kaç saat kalabildiği ortaya çıksın. İkincisi, 15 dakikalık parkta vatandaştan para alınmamasına, üçüncüsü tek tip kıyafet olsun, dördüncüsü de adı soyadı, kimlik bilgileri ve hangi firmada çalıştığını belirten bir yaka kartı taşısın. Bunu da aldık. Ayrıca arkadaşlarımıza talimat verdik, bütün tüm otoparkların hepsine istisnasız tarife bilgilerini ihtiva eden levhalar assın. Bu konuda da mukavelesi olan herkes, mukavelesinin yenilenmesi için çağrılsın.
Biz bu kararı aldıktan sonar Belediye Şirketimiz ANFA bütün kiracıları çağırdı, mukaveleleri yenilememek için bayağı bir direnç oldu ama buna rağmen mukaveleleri yenilettik. Ondan sonra devamlı olarak kontrollere başladık. Maalesef otoparkçıların büyük bir ekseriyetine ne el terminali tatbikatı yaptırabildik, ne önlük giydirebildik, ne de yaka kartı koydurabildik. Özellikle vatandaştan fazla para alma şikayetleri yoğun bir şekilde ALO 153’e gelmeye devam etti ve sıkıntı bayağı büyüdü.”
Yol boyu otoparklardaki uygulamalarla ilgili sayısız tutanak tutturduklarını kaydeden Başkan Gökçek, “Söylemiş olduğumuz yasal şartlara uymadıklarını ikaz eden bol miktarda tutanak tutturduk” diye konuştu.
Yol boyu otoparkçılara 30 araçlık bir yer verdikleri halde bu kişilerin 60 araca çıkarttığını kaydeden Başkan Gökçek, “Yanlamasına park için müsaade etmişiz, diklemesine çizgiler çekerek yolu küçültmüş, yani kanunsuz olan bir hayli sıkıntılar vardı. Ve bütün bu sıkıntılar üzerinde arkadaşlarla tekrar mütalaa ettik bu konuyu, özellikle bunların mukavelelerinin feshedilip ANFA tarafından tek elden yapılmasını düşündük” dedi.
-“2 GECE ÖNCE İFTARDA OTOPARK GÜNDEME GELDİ”
İki gece önce Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerine verdiği iftar yemeğinde otopark sorununu gündeme getirdiklerini vurgulayan Başkan Gökçek, “Belediye Meclis üyelerimiz ile muhalefet partilerinin grup başkanları da oradaydı.
Konu açıldı tartışıldı, ben de dedim ki, ‘Belediye Meclisi ne istiyorsa onu yapar, bu işte bir değişiklik gerektiğine biz de inanıyoruz.’ Tam bunu dedik, ertesi günü maalesef Rüzgarlı Sokak’ta bu müessif olay gerçekleşti ve bayağı yürekten yandık. Bunu çok açık net olarak söylüyorum” diye konuştu.