Kamuoyu önünde yaptıkları açıklamalara itibar etmeyin. Seçim sonuçlarını ve bundan sonra olabilecekleri liderler aslında şöyle değerlendiriyor:
ERDOĞAN: Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan da olduk. Başkanlıktan vazgeçtim Cumhurbaşkanlığında etliye sütlüye karışmadan oturmam bile zorlaştı. Galiba en iyisi ortaya çıkan Meclis aritmetiğinden doğru düzgün bir hükümet çıkmayacağını seçmene gösterdikten sonra erken seçime gitmek. Yeni bir seçimde seçmen istikrar için ve uzlaşmaz tutumu nedeniyle muhalefeti cezalandırılmak amacıyla Ak Parti’yi tek başına iktidara getirebilir.
DAVUTOĞLU: Bir yandan Erdoğan’ı kırmamak, diğer yandan muhalefeti idare etmek; zor iş vallahi. Erken seçime gitmek macera olur. En iyisi benim başbakanlığımda MHP veya CHP ile hükümet kurmak. Böyle fırsatı bir daha ya bulurum, ya bulamam. Koalisyon kurmak için önümdeki en büyük engel Saray. Erdoğan anladığım kadarıyla koalisyon istemiyor, sandığın bir daha denenmesinden yana tavır koyuyor. Bakalım ortalığı kırıp dökmeden sonuç alabilecek miyim?
KILIÇDAROĞLU: Siz koalisyon için 14 şart filan açıkladığıma bakmayın. Ben gerçekte koalisyona mahkumum. Eğer Ak Parti’yle anlaşıp hükümet kuramazsak olağanüstü kurultay toplanır ve beni genel başkanlıktan indirirler. Şimdi yürüttüğüm taktik savaşından başka bir şey değil. Bir süre Ak Parti’yle koalisyon kurmayacak gibi duracak, ama sonunda ‘ülkeyi siyasi ve ekonomik krizden kurtarmak için fedakarlık yaptım’ havası yaratarak bu koalisyona yeşil ışık yakacağım.
BAHÇELİ: Seçim meydanlarında üst perdeden atıp tuttuktan “şerefsizler, alçaklar, hainler” diye bağırdıktan sonra Ak Parti’yle hemen koalisyon pazarlığına oturmak doğru olmazdı. Ama eninde sonunda bunu yapmak zorundayım. Ülkücüler 13 yıldır iktidardan uzaklar, 4 yıl daha buna dayanamazlar. Bir süre ilke milke dedikten sonra Ak Parti’yle masaya oturacağım.
DEMİRTAŞ: Bir gözüm Kandil’de, bir gözüm İmralı’da. Onlardan gelen mesajları kendi görüşüm gibi açıklamak çok yoruyor beni. Muhalefette kalırsak Çözüm Süreci tümden rafa kalkar, yani muhalefette güçlenmeyiz, zayıflarız. ‘Ak Parti’yle kesinlikle koalisyona girmeyiz’ sözüm bir hataydı, keşke böyle iddialı bir çıkış yapmasaydım. Şimdi nasıl mantıklı bir geri dönüş yapabilirim diye düşünüyorum. Erken seçim felaketim olabilir; emanet oylara güvenilmez.