Şiir ve operayı bir araya getirerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren şair, yazar Nihat Ölmez ile A.Ü Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi ve Opera Sanatcısı Ersoy Saklıca  sanatseverlere muhteşem bir gece yaşattı.

A.Ü Devlet Konservatuvarı Sahne Sanat Bölümü Öğretim Görevlisi ve Opera Sanatcısı Ersoy Saklıca ve Şair, Yazar Nihat Ölmez’in “Şiirlerin Ateşi ile Opera Esintisi” adlı muhteşem dinleti Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde (ÇSM) sanatseverlerle buluştu.
Şiir ve operayı bir araya getirerek Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren ikilinin performansı Ankaralılar tarafından büyük beğeni topladı, izleyicileri kendilerine hayran bırakan ikili sanatseverlere muhteşem bir gece yaşattı. Büyük ilgi gören dinleti, 28 Mart’ta Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde ikinci kez seyirci ile buluşacak.
Gösterinin ardından Nihat Ölmez, sevenlerine ‘Adı Sen’ isimli kitabını imzaladı.
ÖLMEZ VE SAKLICA İLE SÖYLEŞİ
Gösteri sonrası Nihat Ölmez ve Ersoy Saklıca ile sanata ilişkin konuştuk. ‘Şiirlerin Ateşi ile Opera Esintisi’ ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren ikili sanata ilişkin projelerini anlattı. İşte Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz o söyleşi;
– Bu proje nasıl ortaya çıktı?
-Nihat Ölmez: İlkler her zaman zordur. İlkleri yapmak cesaret gerektiren bir iştir. Biz opera ile şiiri birleştirerek farklı bir lezzet yakalamak peşindeyiz. Opera da şiir de belli bir kesimin ilgi duyduğu sanat dalları. Amacımız sanatın bu iki dalını daha geniş kitlelere ulaştırmak, sevdirmek . Bensiz şiir var zaten, onsuz da opera var. Biz ikisini bir araya getirerek sunuyoruz ve ortaya çıkan şey gerçekten etkileyici oldu. Bunu izleyicilerin reaksiyonlarından da gördük bu gece.
Etkinlik takviminiz bellimi?
-Nihat Ölmez: Etkinliklerimizin ilkine Ankara’da başladık. Kısmet olursa 22 ilde yapacağız bunu. Genellikle kamu alanlarından, üniversitelerden talep var. Şimdi biz bu projemize ilk Ankara’da başladık, yakında pek çok şehirde tekrarını yapacağız. Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterimizi yaptık.
İkincisini 28 Şubatta Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yaptıktan sonra Ankara’yı bitiriyoruz.
Sonra İzmir, Tokat, Afyon, Denizli, Kapadokya, bodrum derken 22 ilde bu projemizi hayata geçireceğiz. İyi de bir müzisyen grubumuz olduğunu söylemeden geçmeyelim.
– Hedefiniz nedir?
-Nihat Ölmez: Biz çağı yakalamaya çalışıyoruz. Burası Türkiye, insanları biraz mutsuz gördük. Çağın geriye gitmeyeceğine inanıyoruz. Müzikte de sanatta da bir adım ileri atıp insanlarımıza moral vermek, onları daha çok kaynaştırmak istiyoruz. Amacımız bu. Amacımız İnsanların mutluluğu.
– Halkın ilgisini nasıl buluyorsunuz?
-Nihat Ölmez: İlki bu. Beklediğimizden çok fazla yoğun ilgi var. Bu bizi memnun etti.
– Sn. Ersoy Saklıca, bize kendinizi
kısaca tanıtır mısınız?
-Ersoy Saklıca: Ankara Üniversitesi Devlet Konservatuvarında öğretim görevlisiyim. Aynı zamanda opera sanatçısıyım.
– Türkiye’de bir ilke imza attığınız bu projeyi nasıl görüyorsunuz?
-Ersoy Saklıca: Aslında bu proje edebiyatla operanın, sanatın iki dalının bir araya gelmesi projesiydi. Amacımız insanlara sanatı sevdirmek ve sanat zevkini aşılayabilmek ve kaliteli sanata değer vermek. İlk böyle başladık projemize. Ve projemiz çok ilgi topladı, beğenildi. Artık bunu Türkiye genelinde yapacağız.
– Sanatseverlere mesajınız nedir?
-Ersoy Saklıca: Sanatın her dalının hayatımızda olumlu etki yaratacağını hatırlatmak isterim Sanatseverlerin desteğini bekliyoruz.
– Son bölümde izleyicilerin eşlik etmesi oldukça ilginçti.
-Ersoy Saklıca: Evet, ülkemizde ilk defa bir opera şarkısına dinleyicilerin bu derece içtenlikle ve çoşkuyla eşlik ettiklerini gördüm. Şiir ve opera ile oluşturduğumuz bu dinletiyle doğru yolda olduğumuza inanıyorum. Dinletide emeği geçen ve konserde bizi yalnız bırakmayan tüm dostlara teşekkür ediyorum.

FACEBOOK YORUMLARI