Petrol arama ve çıkarma ile görevli milli kuruluşumuz Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Ankara’da dokuz ayrı yerde petrol arayacakmış. Haber “büyük müjde” üst başlıklarıyla da duyurulunca sevincimizden ne yapacağımızı bilemedik.

Nerede, kime piyango vurdu, acaba bizim apartmanın bahçesinde de petrol var mı Ankara; Bakü, Dallas gibi mi olacak diye hayal kurarken ortaya petrol yerine tam bir habercilik skandalı çıktı.
TPAO, değişik sahalarda petrol aramak için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne geçen yıl bu zamanlar başvuruyor. Bakanlık da izin veriyor ve bunlardan dokuzunu, 11 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlatıyor. Devletin haber ajansı Anadolu Ajansı (A.A) da bu ilânları “ TPAO, Ankara’da dokuz sahada petrol arayacak” başlığıyla haberleştiriyor.

Merak ettik, bu petrol sahaları nerede, biz de bakalım dedik. Tam bir şok. Arama izinleri Diyarbakır, Şanlıurfa, Adana, Mersin, İstanbul/ Tekirdağ’daki değişik sahalar için verilmiş. Haberde geçen Ankara, TPAO’nun Genel Müdürlüğü’nün bulunduğu adreste geçiyor. Arama izinleriyle hiçbir ilgisi, ilişkisi yok.
Sevgili A.A, böyle bir haberi yazarken, hadi ilanda geçen “Türkiye Petrolleri A.O’nun ili, yüzölçümü ve paftası yukarıda gösterilmiş bulunan saha için petrol arama ruhsatı verilmesi izni” ibaresi gözünüzden kaçtı, hiç merak etmediniz mi Ankara’daki petrol sahaları nerede?

Ya Saray’ın altında ise, ya Kavaklıdere, Çukurambar, Çayyolu gökdelenlerinin dibindeyse veya Haymana, Beypazarı ilçelerindeyse? Düşünsenize Temelli yakınlarında onlarca petrol kuyusunu? Dokuz yer diyorsunuz, bari bir tanesini bulsaydınız? Dahası biraz da mantık yürütseydiniz, örneğin Türkiye’deki petrol rezervleri konusunda Ankara’nın, İç Anadolu Bölgesi’nin adını hiç duydunuz mu? Petrolün ne işi var Başkentte! Başkentin petrolle işi, olsa olsa adım başı akaryakıt istasyonlarıyla, binlerce kiralık makam arabasıyla, zamlarla olur.
Meslek yaşantımıza başladığımız ve beş yıl çalışmaktan gurur duyduğumuz A.A’da haber yazım hatalarından kaynaklanan yanlışlıklar olur. Ama içerik açısından bu haber sıkı kaçmış gözlerden. Koca kuruluş değişik yerlerde petrol arama izni alıyor, adresim Ankara diyor, bizim A.A konuyu “ Ankara’da petrol arama” diye anlıyor ve yazıyor. Aboneleri de geldiği gibi kullanıyor. Onlar da merak etmiyorlar Ankara’da nerede bu petrol diye. Haber, Resmi Gazete kaynaklı olmasına rağmen son yılların en iyi asparagas haber ödülünü aday olur.

İlânlarında petrol arama başvuru ve onay tarihleri de ayrı bir haber konusu. Aralarında beş km bile olmayan, aynı bakanlığın iki kurumu arasındaki izin işleri en az bir yıl sürmüş. Bakan Berat Bey de denizlerde, kıyılarda, sığ sularda petrol arıyor ama kendi Bakanlığının bir genel müdürlüğü diğer bağlı kuruluşuna izni aylarca bekletiyor. Ama 13 Mayıs 2017 tarihli gazeteye bakın. Bir özel şirketin petrol arama izin başvurusu dört gün içinde sonuçlanmış. AA’daki arkadaşlar; aynı Resmi Gazete’de TPAO’ya verilen yeni bir izin daha var, aman bari bunu “Ankara’da petrol arama sahası 10’a çıktı” diye yazmayın. Verilen izin Diyarbakır sahaları için.
Şimdi “Ankara’da petrol niye çıkarmıyorsunuz? diye rahmetli Demirel’e sorsaydık, cevabı “Ankara’da petrol vardı da biz mi içtik? olurdu. Papa da “Ankara’da petrol var mı? diye konuşurdu. Siz ne dersiniz?