Ankara Malatya’lılar Derneği, sivil toplum örgütleri içerisinde Ankara’da  etkinliği, tanınırlığı, gücü olan siyaset dışı, Malatya’lılığı  ön plana  çıkaran bir dernek. Ankara‘da bulunan 21 adet Malatya’nın ilçe ve köy derneklerinin oluşturduğu birlik. Derneğin yönetimi ilçe ve köy dernekleri yaptığımız araştırmalarda Derneğin ayrıca Türkiye’deki Malatya’lılarla da irtibat halinde . Dernek Başkanı Battal Yıldız’la  dernek hakkında konuştuk.

SAYIN BAŞKAN ÖNCELİKLE BATTAL YILDIZ KİMDİR SİZİ TANIYALIM…?

Ben 1969 yılında Malatya Kuluncak ilçesinde doğdum. İlkokulu ve ortaokulu Kuluncak ortaokulunda okudum. Ankara Başkent Lisesi ve Malatya Lisesi’nden mezun oldum. Gaziantep Üniversitesi’nde İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdim. Çeşitli firmalarda çalıştıktan sonra 2000 yılında kendi firmamı kurdum . Ankara Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanıyım Evli ve 1 çocuk babasıyım. Sivil toplum örgütlerinde aktif görevlerim var. Daha önce yönetim kurulu görevinde bulunduğum Ankara Malatyalılar Derneğinin de 3 yıldır başkanlığını yürütmekteyim.

SİZ AYNI ZAMANDA BİR İŞADAMISINIZ BİRAZ İŞİNİZDEN DE BAHSEDERMİSİNİZ..?

Firma olarak çok güzel ve prestijli projelere imza attık. Birçok resmi kurum ve özel sektörde değişik projeler yaptık. Bunların bazıları Cumhurbaşkanlığı yerleşkesinde başkanlık resmi konutu, Dışişleri Bakanlığı resmi konutunu sayabiliriz. Ayrıca Amerika, Japonya, Yunanistan ve Romanya Büyükelçiliklerinde de çalışmalarımız oldu. Bu tür kurumlarda projelerin içinde olmak doğal olarak iyi bir kadro, bilgi birikimi, güven, dürüstlük , iş takvimine uyum çok önemli. Sorumluluk gerektiren bu işleri yaparken her zaman her türlü hassasiyeti gösterdik. Zira sizin onarımını yaptığımız bir salonda dünya liderleri ağırlanıyor. Bu bizim için bir gurur ve güven demektir. Tam da profesyonellik gerektiren bu işlerde çalıştığımız güvenli bir ekibimiz var.

ANKARA MALATYALILAR DERNEĞİNDEN BAHSEDER MİSİNİZ?

Ankara’da tahmini 75 bin Malatyalı yaşamaktadır. Dernek olarak biz bu kişilerden yaklaşık olarak 12 bin kişi ile irtibat halindeyiz. Ankara’da, bilinen ve saygın güçlü bir sivil toplum örgütüyüz. Amacımız Ankara’daki Malatyalılara Malatya’yı yaşatmak ve Ankara’da doğan bir Malatyalıya kültürümüzü unutturmamak.
Düzenli olarak Malatya ile ilgili haberleri mesaj ve sitemiz vasıtasıyla üyelerimize duyuyoruz. Her yıl düzenli olarak Malatya’nın kültür, sanat, edebiyat, tarihi değerlerini gündemde tutuyoruz. Turgut Özal, İsmet İnönü, Fahri Kayhan, Kemal Sunal vb. birçok Malatya’nın yetiştirdiği değerlerini anma programları yapıyoruz.
Üniversitedeki Malatyalıların derneğimizde buluşturup kaynaştırıyoruz.
Ankara’daki Malatyalı bürokratlara destek olup onlara Ankara’da yalnız olmadıklarını hissettiriyoruz.
Ayrıca derneğimizde Malatya folklorunu unutturmamak adına halk oyunlar ve halk müziği ile ilgili kurslar veriyoruz. İş sahibi olmak isteyen hemşehrilerimize iş kurması adına danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Ayrıca iş arayan gençlerimize iş olanağı sağlıyoruz. Bu yıl yaklaşık 60 civarında işsiz gencimizi işe yerleştirdik. Öğrencilerimize burs veriyoruz. Malatya’dan gelen ve bize ulaşan hemşehrilerimize sağlık, eğitim gibi konularda yol gösteriyoruz.
Ayrıca Malatya ile ilgili de Malatya’nın Ankara’daki kapısı konumundayız. Ayrıca her ortamda gündeme getirdiğimiz Malatya’ya özel üniversiteye açılması talebimiz var. Ayrıca üniversite bünyesinde tüm bölgeyi kapsayacak Tekno Kent açılma talebimizi hep yeniliyoruz. Yine kayısıda ürün çeşitliliği çiftçilerimizin eğitilmesi, spor kulüplerinin desteklenmesi konusunda devamlı girişimleri oluyor.

AMAÇLARINIZ NELERDİR?

Amacımız Malatya’nın Özal dönemindeki vizyonunu tekrar kazanmasıdır. Bunun için herhangi bir siyasi ve maddi beklenti içerisinde olmadan yönetim kurulumuz ve 21 dernek başkanlarımızla beraber Malatyalı’lık üst kimliği altında gönüllü olarak çalışıyoruz.Malatyalı hemşehrilerimize diyoruz ki ; Ankara’da yalnız değilsiniz. Yönetim kurulu ile 21 ilçe ve köy dernek başkanlarımızla beraber Ankara’daki eviniziz. Ankara’da Malatyalı hemşehrilerimizi bizler hep sevgiyle, mutlulukla ve güler yüzle karşılayacağız. Ankara’daki derneğimiz iyi ve kötü günde hep yanınızda Teşekkür ediyor saygı ve sevgiler sunuyorum.
Bu arada PTT 1. Lige yükselen Malatya sporumuzu tebrik ediyorum. Şampiyon olmada emeği geçen herkese başkanımız Sayın Adil Gevrek Bey’e ve yine Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Çalık Bey’e, teknik heyet ve sporculara , Malatya basını ve deplasman dahil takımı yalnız bırakmayan Derebeyleri taraftar grubuna teşekkür ederim. İnşallah seneye süper lige çıkarız.