Ankara’nın en eski alışveriş yerlerinden olan Ulus halinde bereketi yaşanıyor. Ankara’nın en işlek noktasında bulunan ve bir zamanların tek alıveriş merkezi olan Ulus Hali geçen yıllara rağmen hala önemini koruyor.

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar sofralarına önem veren vatandaşların da akınına uğruyor.
Ulus Hali orta ve dar gelirli ailelerin çarşısı olarak bilinse de her kesime hitap eden bir çarşı. Genellikle gıda üzerine dükkânların bulunması halin kalabalık ve curcunalı bir ortama sahip olmasını sağlıyor. Tarihi dokusunun da bulunması Ulus Hali’nin Ankaralılar tarafından tercih sebebi olmasına rağmen fiyatların yüksek olması da halin değerini kaybettiremedi. Çarşı esnafının ramazan ayında işlerinin daha da arttığı görülürken, alışveriş yapan vatandaşların fiyatlar yüzünden memnun olmadığı da gözlerden kaçmadı.

Süper marketlerin ve semt pazarlarının çoğalmasına rağmen Ankaralılar alışkanlıklarından vaz geçemiyor. 1929 Tahtakale yangını sonrasında açılan Posta Caddesi’nin doğu ucundaki yapı, 1937 yılında Robert Oerley tarafından tasarlanmış ve ardından uygulanmıştır. Dolayısıyla yapıldığı yıldan bu yana bütün Ankara halkının ucuz alışveriş yapabildiği, Ulus’u ‘Ulus’ yapan ve canlılığını dinamizmini artıran Hal binası her şeyden önce işlevsellik değerine sahip olan Ulus Hali geçen zamana karşın hala ilk günkü işlevini korurken Ankara’nın ve Ankaralıların bütün özelliklerini bünyesinde barındırıyor.
Hal esnafı yaşanan yoğunluktan dolayı mutlu olurken vatandaşlar fiyatların biraz daha uygun olmasını beklediklerini söylüyor.