Yer altı ve yer üstü zenginliklere sahip olmasına rağmen uzun yıllar kaderine terk edilen Haymana ilçesi, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlanmasının ardından, kalkınmada iddialı adımlar atmaya başladı.Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut, yapılan yatırımlar ve Ankara-Haymana yolunun genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla, ilçenin cazibe merkezi haline geleceğini söyledi.
Göreve başladığı günden itibaren Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği halinde çalıştıklarını, Büyükşehir tarafından Haymana’nın girişinden itibaren başlatılan yenileme-düzenleme, asfalt ve kaldırım çalışmalarıyla da ilçenin görünümünün değiştiğini belirten Turgut, “Şehir girişinde vatandaşları karşılayan modern saat kulesi, ilçenin havasını değiştirdi. Yolların düzenli olması, refüj ve yan bantların yeşillendirilmesi, o şehrin yaşanabilir bir şehir olduğunu gösterir” şeklinde konuştu.
Turgut, Ankara- Haymana Karayolu’nun genişletilmesi çalışmalarının, Karayolları Genel Müdürlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürüldüğünü belirterek, kamulaştırma çalışmalarının da tamamlanmasıyla, toplam 33 kilometrelik genişletme çalışmasının hız kazanacağını söyledi. Turgut, “Genişletme çalışmaları kısa süre içinde tamamlanarak, Haymana’yı cazibe merkezi haline getirecek” dedi. Özdemir Turgut, Büyükşehir Belediyesi tarafından ilçenin 78 mahallesinde başlanan sıcak asfalt çalışmalarıyla, merkez ile mahalleler arası seyahat ve bağlantıların sorunsuz olarak sağlandığını da belirtti.
“BÜYÜKŞEHİR’İN TARIM DESTEKLERİ DEVAM EDİYOR”
Halkın temel geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılığa dayalı olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Özdemir Turgut, “Türkiye’nin tahıl ambarı olma görevini de önemli oranda yerine getiriyoruz. Tarımda, Konya Ovası’ndan sonra Haymana Ovası gelir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler ve Jeotermal Kaynaklar Dairesi Başkanlığı tarafından ilçemize tarım destekleri de devam ediyor. Yem tohumları ve fidan dağıtımları, tarımsal üretim seminerleri ile daha bilinçli ve modern üretim sağlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından hayvancılığı da teşvik etmek için süt toplama tankları kurulacak” dedi.
DEV REKREASYON ALANI KURULACAK”
İlçede sosyal yaşam alanlarının genişletilmesi için dev bir rekreasyon alanı oluşturma girişimlerinin bulunduğunu da bildiren Belediye Başkanı Turgut, şu bilgileri verdi:
“Bu amaçla, Ankara Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü ile şözleşme imzaladık.
Konuyu, alanda bulunan arazilerin sahiplerini de mağdur etmeden çözmeye çalışıyoruz. Rekreasyon alanımızı yaklaşık 1,5 milyon metrekarelik bir alan içine yapmayı düşünüyoruz.”