ANKARA – Dördüncüsü düzenlenecek Ankara Alışveriş Festivali için AVM yöneticilerinin festivalin ertelenmesi talebi ATO Yönetim Kurulu tarafından haklı bulundu. ATO Başkanı Salih Bezci, konuya ilişkin “ATO Yönetim Kurulu festivalin ertelenmesi talebini haklı buldu. Yeni tarih 29 Ağustos-13 Eylül” dedi.

Bezci, yaptığı yazılı açıklamada Ankara Alışveriş Festivali’nin Ankara’nın marka bir şehir haline gelerek, turist çekmesi için sürdürülen çok yönlü çalışmanın parçası olduğunu söyledi. Dört yıldır alışveriş festivali düzenlediklerini hatırlatan Bezci, ilk iki yılda Büyükşehir Belediyesi’nin maddi destek verdiğini, üçüncü yıl bu desteğin manevi desteğe dönüştüğünü belirtti.

Festivalin bir Ankara projesi haline gelmesi ve tüm kurum ve kuruluşlarıyla birlikte sahiplenilmesi gerektiğini ancak gelinen noktada tam tersinin olduğunu ileten Bezci, festivale ilişkin şunları aktardı:

“Bir şehrin marka olması uzun soluklu çalışmalarla ulaşılabilecek bir hedeftir. Ankara’nın marka olabilmesi için bir yandan festival düzenleyip, etkinliklerle, alışverişle adımızı duyurmak diğer yandan Kongre ve Ziyaretçi Büromuzun çalışmalarıyla kentimizde toplantı turizmini yaygınlaştırmak, bir diğer yandan da Akyurt’a uluslararası nitelikte fuar alanı kazandırarak ekonomik gelişim sağlamak amacındayız. Ancak bu çalışmaların hiçbiri hemen sonuç verecek nitelikte değildir. Tıpkı meyve ağaçları gibi, ağacı ekip meyvesini ertesi sene yiyemeyebilirsiniz. Sizin yediğiniz babanızın dedenizin ektiği ağaçların meyvesidir. Sizin ektiğiniz ağacınkini de çocuklarınız torunlarınız yer. Biz alışveriş festivali başta olmak üzere yaptığımız tüm çalışmalarla sürekli tohum ekiyoruz. Şehrimizin tüm kurum kuruluş ve sivil toplum örgütlerinden de destek bekliyoruz.”