Ankara denilince akla gelen ilk yer kuşkusuz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kabrinin bulunduğu Anıtkabir’dir. Anıtkabir özel kanunla askerimiz tarafından korunmaktadır.

Hafta sonu Atatürk’ü ziyaret için Anıtkabir’e gidenlerden gazetemize çok sayıda tepki mesajları ve fotoğrafları geldi.
Tören alanı tamamen kar ve buzla kaplı iken askerlerin yürüdüğü dar bir yolun açık olduğu dikkatlerden kaçmadı.
Kar ve buzlanmanın temizlenmemesi nedeniyle Anıtkabir içinde kayıp düşmemek için azami gayret sarf eden ziyaretçiler diğer bir şoku da Zafer Kulesinde yaşadılar.
Atatürk’ü taşıyan top arabası ile Türk Bayrağına sarılı tabutunun bulunduğu Zafer Kulesi kar temizleme makinelerinin deposu haline getirilmiş.
Geçen hafta yağan kar Ankara içinde neredeyse tamamen kalkmışken her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Anıtkabir’de 10’a yakın sokak köpeğinin dolaşmasına ziyaretçiler büyük tepki gösterdiler.

Emekli Albay Mustafa Duran Kalkanderoğlu gönderdiği mesajda, “gerçekten çok üzüldüm. Atatürk’ün manevi hatıralarının bulunduğu, Cumhuriyetin kuruluş aşamalarının sergilendiği Türk Milletinin gözbebeği olan Anıtkabir maalesef bakımsızlık içinde büyük sorumsuzluk altında” dedi.
Emekli öğretmen Ayşenur Ceyda Türkmengil ise, “Yürümekte, merdivenleri çıkmakta ve inmekte çok zorlandım. Atatürk’ü ziyaret etmememiz için mi?” diye yazdı.
Bu haberimiz üzerine yetkililer, “Atatürk’ün top arabasının bulunduğu mekandaki tabut sembolik” diyebilirler.
Maden öyle her resmi törende devlet zevatı neden Atatürk’ün mozolesi başında saygı duruşunda bulunup, mozoleye çelenk koyuyorlar?
İşte yapılması gereken şudur. En yoğun kar yağdığı günlerde bile Anıtkabir ziyaretçilerine en ufak bir sıkıntı çekmeyecek şekilde temizlenmeli, gerekirse Belediyelerden destek alınmalıdır.
Ayrıca Zafer Kulesi yerine kar temizleme makineleri depoya alınmalıdır.