MELİKGAZİ Belediyesi tarafından uygulamaya konulan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Anbar mahallesinde 65 sosyal konutun temeli düzenlenen törenle atıldı.

Anbar Mahallesi’nde yapılacak sosyal konutların temel atma törenine, AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, AK Parti milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, Melikgazi İlçe Başkanı Sami Kadıoğlu, Melikgazi Belediye Meclis Üyeleri, Belediye Birim Müdürleri ile muhtarlar ve semt halkı katıldı. Şehitler için saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan törende konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, Kayseri belediyelerinin geleceğe yatırım yaptığını ve seçimlik değil halkın gerçek ihtiyaç ve taleplerini yerine getirdiklerini belirterek, ”1994 yılında belediyeler açısından bir dönem ve gelişim yılı olmuş ve Belediyeciğin adeta ne olduğunu vatandaş bizlerin hizmetleri ile görmüş ve yaşamıştır. Belediyecilik hizmetleri ile yerel kalkınma ve ile genel büyüme ve modern şehirleşme sağlanmıştır. İstikrar güveni, güven yatırımı, yatırım ise kalkınmayı sağlamıştır. Özellikle son 15 yıldır sadece Anbar Mahallesi değil, Melikgazi değil tüm Türkiye değişime maruz kalmıştır. Gelişen, büyüyen ve kalkınan bir Türkiye de istikrar önemlidir. Bu kentsel dönüşüm Anbar Mahallesinin fiziki yapası kadar sosyal yapısını da değiştirecek ve geliştirecektir” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de, kentsel dönüşümün önemini vurgulayarak yapılacak olan bu çalışmada çok detaylı ve uzman bir kadroya gerek duyulduğunu, çünkü çalışmanın çok ekonomik, sosyal, toplumsal, çevresel gibi bir çok konuyu kapsadığını kaydetti.

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, semt halkının kentsel dönüşüm istediklerini ve bu projeye sahip çıktıklarını, yine bir çok ev sahibinin gecekondularını kendilerinin yıktığını kaydetti. Büyükkılıç “Bugün aslında 642 dairenin temelini atıyoruz. Ancak burada onları temsilen Anbar semtinde 2 bloktan oluşan ve her biri 120 metrekare olan 65 dairenin temelini atmak için toplandık. Şimdiye kadar belediye olarak 3 bin 114 daire inşa ettik. Yine kentsel dönüşümde kullanmak üzere TOKİ’den 268, Bel-Sin’den ise 100 daire satın alarak hak sahiplerine verdik. Anbar mahallesi bu kentsel dönüşüm ile sosyal, ekenomik ve toplumsal değişime uğrayacaktır. Bir anda ahırları kaldıramazsınız. Ancak kentsel dönüşüm projesini uygulayarak modern şehirleşmeyi sağlayabilirsiniz. Belediye olarak yolları açıyoruz. Kentsel dönüşüm için yeni binalar yapıyoruz. Semt pazaryeri inşa ettik. Çok amaçlı parklar yapıyoruz. Yani Anbar artık eski Anbar Mahallesi değildir. Hayırlı olsun. Burada olduğu gibi hizmetler zincirini tamamlayarak, her hafta bir tesisimizi bölge halkının hizmetine sunuyoruz” diye konhuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar hep birlikte butonlara basarak konutların temeline ilk harcı koydu. Açılış sonrası tüm katılımcılara muhallebi ikram edildi.