Dünkü yazımın belki bir devamı olarak nitelendirilecek bu yazı; ama içim burkuluyor!
Yanılmıyorsam, Cumhuriyet ilkelerine bağlı, çoğulcu demokratik bir ortamda yetiştik hepimiz; en azından ülkemizdeki medyada yazan şahıslar olarak. Nitekim bu satırların yazarı da dâhil olmak üzere, basında kalem oynatanların büyük çoğunluğu da 1950 yılı sonrasında doğmuştur.

Yazarlığın küçük yaşta bir şekilde filiz verdiğine inanan bir birey olarak, son altmış yıldır, ülkemizde olan bitenlerin farkında olanların, kendi dönemlerini ve anlayışlarını gerçekten yansıtmaları gerektiğini her fırsatta savundum; savunmaya da devam edeceğim. Bu anlayışım, gerek ifade gerek basın hürriyetinin de bir gereğidir Anayasamız açısından!
Ancak, küçük bir sıkıntım olduğunu da saklayamayacağım; yine bazı yazılarımda ifade etmeye çalıştığım üzere iktidar yanlısı medyadaki bazı arkadaşların hayatı, bu bol kazançlı günlerini sürdürmek üzerine kuruludur. Bilirler ki, iktidar aleyhtarı görüşleri olsa dahi, kişisel gelirlerini devam ettirmek amacıyla yalan haberler üretmek ve bunları yine bol kazançlı medya kanallarında boy göstermek suretiyle tekrar tekrar ifade etmekten başka bir çareleri de yoktur. Sıkıntım; niye ben de bu anlayışta olamıyorum?
Bir köşe yazarı olarak, aylık gelirden olmanın ne anlama gelebileceğini bilenlerden biriyim; bununla birlikte, her iktidar dönüşümünde vaziyet değiştirerek, en hafifinden kalemini satmak anlamına gelebilecek bir saygınlık kaybına razı olanları da yaşımın tecrübesiyle kınıyorum ve tutarlılık adına da onlara nelerin mal olabileceğini iyi biliyorum. Bana isim falan da sormayın; onlar zaten kendilerini bildikleri gibi sizler de gayet iyi bilirsiniz!
Ancak itiraf etmem gerekir ki, onu bunu ürkütmeden doğruları her şeye rağmen yazabilmek, birçoğumuzu aşan bir delikanlılık ister arkadaşlar… Medyanın durumuna bakmanız yeter. Üstüne üstlük, bu satırları yazan da dâhil olmak üzere çoğu Sonsöz Gazetesi çalışanlarının Ankara’da, her türlü iktidar yönlendirmesine açık bir ortamda ikamet ettiğini göz önünde bulundurur iseniz.
Elinizde tuttuğunuz, belki de İnternetten okuduğunuz bu gazetede yazmak kolay bir iş değildir inanın; zira doğru da yazsanız, yanlış da yazsanız, iktidar veya muhalif çevrelerce baskı altında kalmanız olağandır. Şanslıyım ki bu tip zorlukları göğüsleyen bir kadro vardır gazetemizde…
Bu kadar laf karmaşasının ardından sığınılacak tek yerin, özellikle son zamanlarda aldığı kararlar nedeniyle iktidar yanlısı çevrelerce üstüne şimşeklerin çakıldığı Anayasa Mahkemesi olduğundan hala şüphesi kalan var mıdır? Maddeleri teker teker sayayım mı?