Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doktoru Cevdet Erdöl, Hürriyet’e yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Erdoğan’ın içtiği sudan, yediği yemeğe kadar her şeyin inceleme ve analizden geçirildiğini, yiyecek ve içeceklerde radyasyon, kimyasal madde, ağır metal ve bakteri taraması yapıldığını belirtmiş.
Söz konusu duyarlılığı aşırı korku ve evhama bağlayanlar olabilir. Ama bence öyle değil. Biraz araştırınca, Erdoğan’ın, Filistin’in efsanevi lideri Yaser Arafat gibi zehirlenme sonucu bir suikasta kurban gitmemesi için önlem alındığı anlaşılıyor.
Ömrünü İsrail’le mücadeleye ve bağımsız Filistin’i kurmaya adayan Arafat nasıl öldürülmüştü?
Kısaca hatırlatalım:
75 yaşındaki Arafat hastalanınca Fransa’daki bir askeri hastanede tedavi altına alındı ve orada 11 Kasım 2004’te yaşamını yitirdi.
Başlangıçta Arafat’ın yaşlılığa bağlı hastalıklardan öldüğü düşünüldü. Ancak eşi Süha Arafat bu ölümü şüpheli buldu ve hastanenin kendisine teslim ettiği Arafat’ın giysilerini incelenmek üzere İsviçre’deki Adli Tıp Kurumu’na gönderdi.
Söz konusu Kurumun hazırladığı raporda, Arafat’ın giysilerinde zehirli polonyum maddesinin yüksek miktarda bulunduğu belirtildi. Daha sonra Arafat’ın gömüldüğü mezardaki polonyum miktarı ile cesedinden alınan parçalardaki polonyum miktarının da öldürücü oranlarda olduğu ortaya çıktı.
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğünü iddia edenler de var. Hatta eşi Semra Özal ile oğlu Ahmet Özal bu konuda defalarca açıklama yaptılar, suç duyurularında bulundular.
Özal’ın Başbakan ve ANAP Genel Başkanı iken parti kongresinde kurşunlara hedef olup kıl payı kurtulduğunu da hatırlatalım.
Atatürk’e de birkaç kez suikast girişimi olduğunu tarih kitaplarından biliyoruz.
Yani siyasi liderler suikast konusunda ciddi risk altındadırlar.
Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda zehirlenmeye karşı önlem alınması, laboratuvar kurulması, her türlü yiyecek ve içeceğin sıkı bir denetimden geçirilmesi doğrudur, gereklidir.
Erdoğan’ı başka konularda sert biçimde eleştirmek mümkündür ama suikasta karşı önlem aldırdığı için eleştirmek haksızlık olur.