TARİHÇİ, araştırmacı-yazar Mehmet Çayırdağ, ilk kadın valilerin beylikler ve Selçuklular döneminde Anadolu’da görev yaptığını, Eretna Beyi Alaattin Eretna’nın eşi  Sulipaşa’nın 1330-40 yılları arasında, Mısır Hatun’un da 1425-40 yılları arasında Kayseri’de valilik yaptığını söyledi.

Tarihçi-yazar Mehmet Çayırdağ, Anadolu’da ilk kadın valinin günümüzden 673 yıl önce Kayseri’de valilik görevi yapan Sulipaşa Hatun olduğunu anlattı. Kadın haklarının, Anadolu’da Selçuklular ve Beylikler döneminde, günümüzden çok daha ileri düzeyde olduğuna dikkati çeken Vakıflar Kayseri eski Bölge Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü ve Erciyes Üniversitesi Kayseri ve Yöresi Tarih Araştırma Merkezi’nde (KAYTAM) okutmanlık, Büyükşehir Belediyesi’nde danışmanlık görevinde bulunan tarihçi-araştırmacı Mehmet Çayırdağ, kadın haklarının Anadolu Selçuklular ve Beylikleri döneminde, günümüzden daha ileri düzeyde olduğunu söyledi. Çayırdağ, Anadolu Selçuklular döneminde kadın valilerin görev yaptıklarını, yurt dışına elçi gönderdiklerini, medrese, şifahane ve hamam yaptırarak eğitim ve sağlık alanlarında önemli katkılarda bulunduklarını ve merkezi Sivas’ta olan Erenta Beyliği’nin kurucusu Alaattin Eratna’nın eşi olan Doğa Hatun’un, 10 yıl boyunca Kayseri’de valilik görevi yaptığını, Suli Paşa Hatun adıyla da anılan Doğa Hatun’un, kentin güvenliğinin sağlanması, halkın huzurunun  sağlanması  ticaretin gelişip yaygınlaşması ve kente gelip giden kervanların yol güvenliklerinin sağlanması için tam yetkiyle görev yaptığını ifade etti. Çayırdağ,

Beylikler, Selçuklu ve Osmanlı döneminde kadınların yerel ve genel yönetimlerde etkin olarak görev aldıklarını, kadın valilerin görev yaptıkları süreçte yurt dışından gelen elçileri kabul eden, yurt dışına elçi gönderen Doğa Hatun, mezarının bulunduğu Köşk Medrese’nin ve imaretinin de yaptırılmasını da sağladığını vurguladı.

ANADOLU’NUN İKİNCİ KADIN VALİSİ  MISIR HATUN

Mehmet Çayırdağ, Kayseri ve çevresinde yıllarca hüküm süren Dulkadiroğulları’ndan Nasrettin Mehmet Bey’in eşi Mısır Hatun’un da tıpkı Doğu Hatun (Sulipaşa) gibi Kayseri’de 1425-40 yılları arasında valilik görevinde bulunduğunu, daha sonra Mısır’a elçi olarak gittiğini, burada Memluklarla görüşmeler yaptığını, asıl adı Hatice olan kadın valiye daha sonra bu geziden kaynaklanarak Mısır hatun adının verildiğini söyledi. Mısır Hatun, Mısır seferine çıktığı sırada ,1435 yılında gittiği Kudüs’te kendi adına bir medrese yaptırdığı ve medrese için vakıf kurduğuhu belirten Çayırdağ, “Kayseri’de bulunan Hatuniye Medresesi’nin de Mısır Sultan adına yaptırılmış” dedi.

GÜNÜMÜZDE İKİ KADIN VALİ HALEN GÖREVDE

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri bakanlığında henüz 81 ilden ikisinde kadınlar valilik yapıyor. Sinop Valisi Yasemin Özata’nın görevden el çektirilmesinin ardından Yalova Valisi Tuğba Yıılmaz ile Kırklareli Valisi Esengül Civelek, halen valil olarak, görev yapıyor.