Tokat’ın Niksar ilçesindeki Melikgazi Kabristanlığı’nda ve Tarihi Niksar Kalesi’ndeki müzede bulunan bin yıllık mezar taşları okunarak, envanterleri hazırlandı.
Anadolu’da ilk Türk-İslam mezarlığı olarak bilinen Tokat’ın Niksar ilçesindeki Melikgazi Kabristanlığı ile Tarihi Niksar Kalesi’nde ve Melikgazi Türk İslam Medeniyeti Taş Eserler Müzesi’nde bulunan bin yıllık mezar taşları okunarak, envanterleri çıkarıldı. Niksar Belediyesi Plan ve Proje Müdürü Hüseyin Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçenin kimliğini oluşturan temel unsurlardan birisinin de mezar taşları olduğunu vurguladı. Danişmendliler’in Anadolu’da kurulan ilk Türk devleti olması bakımından da Niksar’ın önemli bir yere sahip olduğunu anlatan Şahin, Danişmendliler Beyliği’nin kurucusu Danişmend Melik Ahmet Gazi’nin o dönemlerde Anadolu’nun Türkleşmesi ve İslamlaşması için çok ciddi gayret sarf ettiğini dile getirdi.
Danişmend Melik Ahmet Gazi’nin türbesinin de ilçedeki Melikgazi Kabristanlığı’nda bulunduğunu aktaran Hüseyin Şahin, o dönemden kalan mezar taşlarının, kalede bulunan Melikgazi Türk İslam Medeniyeti Taş Eserler Müzesi’nde sergilendiğini anlattı. Mezarlıkta ve müzede 950 tarihi taşın bulunduğunu kaydeden Şahin, “Bu mezar taşlarının bir özelliği var. Anadolu’daki Türk mezar kültürünün bin yıllık kesintisiz şekilde her türlü detayını görebiliriz. Danişmendliler’den başlamak üzere günümüze kadar gelişen mezar kültürünün en güzel örneklerini bu mezarlıkta görebilirsiniz” dedi.Mezar taşlarına bakıldığında “Anadolu’nun bin yıllık tapusunun görülebileceğini” savunan Hüseyin Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Danişmendliler’den başlayan ve günümüze kadar gelen o dönemin idari, siyasi, ilmi hayatını da burada görebiliyorsunuz. Özellikle bu mezar taşları içerisinde değişik figürler, o dönemlere ait kitabeler burada mevcut. Bu mezarlık, Anadolu Türk tarihi açısından çok büyük öneme sahip. Burada ‘mührü Süleyman’ı görebilirsiniz. Ok ve yay figürlerini, eyer şeklindeki mezarları, iki günlük çocuğunu dünyada bırakıp ölen annenin bir şiirle feryadını, Kırım’dan gelmiş ve sadece Danişmend Melik Ahmet Gazi’ye misafir olma umuduyla, onun yanına yatma umuduyla gelmiş insanların kabirlerini görebilirsiniz. Buraya dokunduğunuzda, bin yıllık tarihe dokunmuş oluyorsunuz.”