Anadolu Efes, gerikazanım faaliyetleri ile 2016 yılında 34 bin adet ağacın kesilmesini önledi. Bunun yanında 48 milyon kilowatt saat elektrik enerjisi, 53 milyon metreküp su ve 296 bin litre fosil yakıt tasarrufu yapılmasını da sağladı.

Anadolu Efes, Çevre Koruma ve Ambalaj Atıkları Değerlendirme Vakfı (ÇEVKO) ile yaptığı iş birliğinin sonuçlarını, Ambalaj Atıkları Çevresel Fayda Raporu 2016 ile açıkladı. Anadolu Efes, piyasaya sürdüğü ürünlerin ambalaj atıkları gerikazanım yükümlülüklerinin yerine getirilmesiyle çevresel sürdürülebilirliğe kayda değer ölçüde katkı sağladı.

-“DOW JONES SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ’NE GİREN İLK VE TEK TÜRK ŞİRKETİ OLDUK”-

Piyasaya sürdüğü ürünlerinin yaklaşık yüzde 60’ında depozitolu ambalaj kullanan ve ÇEVKO ile yapılan iş birliğinin de Anadolu Efes’in çevresel sürdürülebilirlik anlayışının bir parçası olduğuna dikkat çeken Anadolu Efes Türkiye Tedarik Zinciri Direktörü Gani Küçükkömürcü, şöyle açıkladı:

“Hammaddesini doğal kaynaklardan sağlayan bir firma olarak çevresel sürdürülebilirlik hem çevreye olan etkimizi ölçmek ve azaltmak, hem de üretimimizin devamlılığı açısından hayati önem taşıyor. Son iki yıl içerisinde şişeli ürünlerimizde depozitolu ambalaj kullanımı projeleri ile yaklaşık 2,5 milyon yatırım yaparak geleceğe sözümüzü tutuyoruz. Verimlilik projeleriyle de her sene daha az enerji ve su kullanımını hedefleyerek, doğaya salınan gaz miktarı ve atıkları en alt seviyeye indiriyoruz. Son yıllarda çevresel sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımız sonucunca Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne giren ilk ve tek Türk şirketi olduk. Ayrıca, İstanbul Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girmeye hak kazandık. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve The CEO Water Mandate gibi iş birliklerine de imza atarak çevresel taahhütlerimizi uluslararası bir boyuta taşıdık.”

-ÇEVRESEL FAYDA SONUÇLARI-

2016 yılı Ambalaj Atıkları Çevresel Fayda Raporundaki çevresel fayda sonuçları ise şöyle:
53 milyon metreküp su, son 6 yılda ise 720 milyon metreküp su tasarrufu sağlandı.
48 milyon kilowatt saat elektrik enerjisi, son 6 yılda ise 441 milyon kilowatt saat elektrik enerjisi tasarrufu yapıldı.
296 bin litre fosil yakıt, son 6 yılda ise 1 milyon 945 bin litre fosil yakıt tasarrufu yapıldı.
34 bin adet ağacın, son 6 yılda ise 461 bin adet ağacın kesilmesi önlendi.
125 bin metrekare depolama sahası, son 6 yılda ise 770 bin metrekare depolama sahası tasarrufu yapıldı.