Çin’in başkenti Pekin’de yaşayan Liao Shao Jun, sosyal medya aracılığıyla gördüğü ve etkilendiği “Anadolu Aslanı” olarak bilinen “Aksaray Malaklısı” cinsi köpek satın almak için Türkiye’ye geldi

Aksaray’dan yetişkin iki köpek satın alan Jun:

“Bu köpekler aslanlar gibi büyük ve güçlü görünüyor. Görünüşü beni çok etkiledi. Ülkemde bu özellikte bir köpek yok”

Çinli Liao Shao Jun, sosyal medyada fotoğraflarını gördüğü ve etkilendiği “Anadolu Aslanı” olarak bilinen “Aksaray Malaklısı” cinsi köpeklerden satın almak için Aksaray’a geldi.
Jun, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nden Muhammed Gulam ile geldiği şehirde, açıklamada bulundu.

Başkent Pekin’deki bahçeli evini koruyacak bir köpek arayışında olduğunu söyleyen Liao Shao Jun, internetten araştırma yaparken gördüğü Aksaray Malaklısı’nın kendisini çok etkilediğini dile getirdi.
Malaklı cinsi köpeklerden satın almaya karar verdiğini anlatan Jun, “Köpeklerin sosyal medyada fotoğraflarını gördüm, çok beğendim. Buraya Aksaray Malaklısı’nı yakından görmek, incelemek için geldim. Beğendiğim iki köpeği satın aldım” dedi.
Bu köpeklerin evinin çok iyi koruyacağına inandığını ifade eden Liao Shao Jun, “Aldığım malaklıları bekçi köpeği olarak kullanacağım. Malaklı cinsi köpeklerin çok sadık olduklarını duydum. Bu köpekler aslanlar gibi büyük ve güçlü görünüyor. Görünüşü beni çok etkiledi. Ülkemde bu özellikte bir köpek yok” diye konuştu.

– Dünyanın birçok yerinden talep geliyor

anadolu aslani2Aksaray Malaklısı Irkları Geliştirme Derneği Başkanı Muammer Tıpırdamaz ise malaklıların sadece Aksaray yöresinde yetişen ve görünüşü ile aslanı andıran köpekler olduğunu anımsattı.
Şöhretinin artmasıyla birlikte bu köpekler için dünyanın birçok yerinden talepler aldıklarını aktaran Tıpırdamaz, şöyle devam etti:

“Bugün de Çin’den bir arkadaşımız, bir çift malaklı almak için buraya geldi. Kendisine bu konuda yardımcı olduk. Dernek olarak malaklılarımızın uluslararası alanda daha da tanıtılması konusunda elimizden gelen her türlü desteği sağlayacağız.”

Aksaray Malaklısı üreticisi Çetin Türkoğlu da köpeklerin dünyada daha tanınır hale geldiğini görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, “Çin’e göndereceğimiz bu köpeklerle Aksaray Malaklısı’nın bu ülkede tanıtımı daha kolay yapılacak” ifadesini kullandı.