Son zamanlarda Türkiye’nin en büyük başarısı nedir derseniz ampute milli takımının Avrupa kupasını kucaklamasıdır. Bütün dünya basınında geniş yankı buldu. Hemen her ülke en az bir kez bu haberi vererek içinde Türkiye ve kupa kelimeleri geçen sözlerle Türkiye’den bahsetmiş oldu.

Israrla söylüyorum dünyadaki en güzel tanıdığım o ülkenin spordaki başarısıyla ölçülür. Saygı duyulan merak edilen bir ülke haline gelirsiniz.
Bizim ampute millileri düşünecek olursanız acaba ne koşullarda çalıştıklarında oynadıklarını gözardı etmeyin derim. Onlar gönüllerini yüreklerini koydular. Hepsi birer kahraman gazi. Sizler yatağınızda sıcacık uyuyun diye vücutlarının birer parçasını feda ettiler.
Duygu sömürüsü yapmak istemiyorum isteseydim daha süslü daha dramatik cümleler de kurabilirdim. Zaten onlar çoktan bütün övgüleri hak etti. Ama anlatmak istediğim onların her türlü zor koşulara hemen büyük bir gayretle tıpkı vatanı savunur gibi sporda da aynı şeyi yaptılar. Hissettiler. Sanki maçlarda yenilseler ve bu kupayı almasalar, savaşta kaybedeceklermiş gibi canla başla koştular. Tek fark; bu seferki gayretleri teröriste karşı değil futbolculara karşı mücadele etmeleriydi.
Bu duygularla bütün maçlara sarıldılar. A milli takımından ümidini kesen Türkiye ise onları canla başla alkışladı, seyretti ve aynı heyecanı yaşadı. Sonuç: Yüzde yüz başarı.

Böyle olunca da Türk halkı isyan etmeye başladı. A milli takımının yıllardır boş bir yaprak gibi oradan oraya sürüklenmesine sinirlenmişti.
Sosyal medyada A milli takımı oyuncularının aleyhinde bir seferberlik başlatıldı.

Haklılık payı da vardır tabi. Yani bir eli yağda bir eli balda olan ve altlarındaki bir arabanın fiyatına en az on tane ampüte milli takımı oyuncularına ev alınabilecekken onların hiçbir şeyi hak etmediği yazılıp çizildi. En çok ta askerlik yapmayan oyunculara yüklenildi.
Doğrusu A milli takımı bunca pohpohlanmayı ve şımartılmayı hak etmiyordu. Ben de bu fikirdeyim.
Onlar evette profesyonel oyuncuları oldukları için para aldıkları takımlarda canla başla koşturuyorlar. Burası tamam da. Vatan millet için ne yaptın diye sorduğunu zaman, askerlik yapmayanların ismine bakıp insanın içi acıyor.
Yan gelip yatanlar, Türkiye’ye hiçbir katkısı olmayanlar yıllarca el üstünde tutuldu. Ama artık sosyal medya diye bir şey var doğru fikirler yanlış fikirlerle havada çarpışıp galip oluyorlar.

Gazilerimiz hak ettiklerini aldılar mı bilmiyorum. Ama popülizm meraklısı ve Türkiye’nin sadece iş değil magazine figürü olan Ali Ağaoğlu’ndan her birine birer ev hediye edileceğini okudum. Elbette bunu bir reklam malzemesi olarak kullanıyordur ancak gerçekse eğer, alkışlarım. Ev sahibi olacak olan her bir gazi sporcumuza, istediği gibi reklam yaptırtabilir benim için hiçbir sakıncası yoktur, Eli kolu sağlam velilerimizin aldıkları hediyelerin reklamını yaptığı gibi her iki taraf ta bu durumda reklam yapmayı hak eder.
Şimdi tek dileğim bu haberin gerçek olması ve vatanına milletine saygı ve özveri göstermeyen öteki oyunculara kapak olmasıdır.