Başbakan Binali Yıldırım’ın, partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşma sırasında, salonda bulunan bir grup Ülkücüyü Bozkurt işareti vererek selamlaması, konuklara gösterdiği önem ve nezaketin yanı sıra partideki ciddi bir siyaset değişikliğini de ortaya koyuyor.

Ak Parti kurulduğunda muhafazakar liberal çizgideydi. Amblemi olan ampulle hem ülkeyi, hem dünyayı aydınlatma iddiasındaydı.
Bir süre bu şekilde yoluna devam etti.
++
Sonra ilk önce ekonomide yeni bir anlayışa yöneldi, liberalizmin serbest rekabete dayalı politikasından ayrıldı.
İhale Kanunu’nda ardı ardına yapılan onlarca değişiklik bu nedenle oldu.
++
Ak Parti’deki ikinci büyük çizgi değişikliği, Haziran 2015’de yapılan seçimde oylarının yüzde 41’e kadar düşmesi ve tek başına iktidar olma imkanını kaybetmesi sonucu yaşandı.
Yapılan değerlendirmede, “Çözüm Süreci”nin kendilerine zarar verdiği görüşünde birleşildi, partiden kopan kimi seçmeni geri getirebilmek için milliyetçi söyleme sığınıldı.
Nitekim, bunun sonucu alındı, Kasım 2015’de gidilen erken seçimde oylar yüzde 49.5’a çıkarıldı, yeniden tek başına iktidar yolu açıldı.
++
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm yetkileri elinde toplama arzusu, 2015 Haziran seçiminden itibaren zaten milliyetçi bir politika izlemeye başlayan Ak Parti’ye yeni bir çizgi değişikliği getirdi.
Parti, Anayasa değişikliği için yapılacak referandumda istediği sonucu alabilmek için MHP’nin milliyetçi politikalarına biraz daha yaklaştı.
++
Binali Yıldırım’ın parti grubunda yaptığı Bozkurt selamının anlamı konuklara verdiği önem ve nezaketin yanı sıra bence budur.

FACEBOOK YORUMLARI