Afganistan’ı yıllardır teröre bulayan ve hatta kendisini yaratan ABD’nin bile hedefinde sürekli tuttuğu ‘Taliban’ terör Örgütü’nün eski lideri Usame Bin-Ladin’in ardından komutayı ele alan Molla Aktar Mansur’un Amerika tarafından bir hava harekâtı ile öldürülmüş bulunması önemli bir haberi teşkil etmiştir.

Çoğunluğu anılan ülkenin ‘Peştu’n’ kabilesine mensup Sünni anlayıştaki Taliban (Öğrenci) hareketi, zamanında Rusya’nın Afganistan’ı işgalinin engellenmesi için Amerika tarafından silah ve parayla desteklenmişti. Ama aynı Amerika, her zaman yaptığı gibi, kendi yarattığı belayı ortadan kaldırmaya çalışmasına rağmen bunu başaramamıştı.
Afrika ve New York’taki Amerikan hedeflerini yok etmeye çalışmış Taliban eylemlerinin ardından Bin-Ladin ile ilgili uluslararası bir insan avının başlatılmış olduğunu, hatta adı geçenin yakalanmasından sonra Amerikalı komandolar tarafından Hint Denizi’ne atılmış olduğunu hatırlayacaksınızdır!
Ancak bu günkü gelişmede gerçekten bir sorun dizisi vardır: Molla Mansur, Pakistan sınırları içinde vurulmuştur ve gerek Pakistan, gerek Afganistan açısından önemli bir ‘aracıyı’ teşkil etmekteydi. Her iki ülke de, Molla Mansur’u, ülkelerinde yapılacak eylemlere son vermesi açısından bir muhatap kabul etmekte ve hatta işsiz kalacak militanlara para yardımı yapmayı teklif etmekteydi! Amerika’nın bu son müdahalesi ile birlikte bu terörist gurubun neler yapabileceği artık bir soru işaretini oluşturmaktadır.
Zaten yaz mevsimine girmiş bulunan Afganistan’da Taliban örgütünün, afyon tarlalarının korumasını sağladıkları, üretilen bu afyonun İran ve ülkemiz üzerinden Avrupa’ya nakledildiği için para kazandığını bilmeyen yoktur sanırım. Bu şekilde para kazanan bir örgütün faaliyetlerini sona erdirilmesi için yapıldığı aşikâr bir yardımın Amerika’nın bir insansız hava aracının saldırısı sonucunda ortadan kaldırılmasının ağır yükü, yine Müslüman ülkelerin sırtına binecektir kuşkusuz!
Bu arada mutlu bir haber de aktaralım size. IŞİD önümüzdeki Ramazan ayı boyunca gerek Amerika, gerekse de AB ülkelerindeki hedeflere saldırılar gerçekleştirilmeleri için anılan ülkelerdeki üyelerine yönelik bir çağrıda bulunmuştur.
Bakalım bizim ‘yaramaz çocuklar’ neler yapabilecektir bu önümüzdeki huzur ayı boyunca!