Türkiye’de ciddi bir ambulans terörü olduğunun farkında mısınız?

Egolarını tatmin etmek isteyen ambulans şoförleri, sirenleri sonuna kadar açıp hiçbir trafik kuralı dinlemeden kentlerin yollarında cirit atıyor, sözüm ona can kurtarıyor.
Trafik polisleri ses çıkaramıyor onlara. Çünkü yasalar geçiş üstünlüğü tanımış.

Diğer araçların sürücüleri de aynı nedenle bir şey diyemiyor. Yayalar zaten bu ülkenin en garibanları; ağızları var, dilleri yok…
Ve sorumsuz ambulans şoförleri, kendilerine tanınan imtiyazı sonuna kadar sömürüyor, insafsızca istismar ediyor.

++

Geçtiğimiz günlerde yaşanan birkaç ambülans kazasını hatırlatmakta yarar var:

-Adıyaman’da ambulansın karıştığı kazada 7 kişi yaralandı.
-Nazilli’de ambulansın kaza yapması sonucu hasta, doktor ve sağlık görevlileri hastanelik oldu.
-Çanakkale’de ambulans-otomobil çarpıştı, 5 kişi hastaneye kaldırıldı.
-Eskişehir’de yoldan çıkan ambulans elektrik direğine çarptı.
-Rize’de bebek taşıyan ambulans kaza yaptı, 1 kişi öldü, 5 yaralı var.
-Milas-Bodrum karayolunda ambulansla bir otomobil çarpıştı.
-Kandıra’da 3 yaşındaki yaralı çocuğu hastaneye götürmekte olan ambulans kaza yaptı. Yaralı çocuk hayatını kaybetti.

++

Acil servislerde de çalışmış bir doktor dostla konuştum.
Ambulans terörü ile ilgili söyledikleri özetle şöyle:

– Ambulans şoförlüğü özel bir eğitim ister. Bizde ise genellikle odacı ve hasta bakıcılar özlük hakları daha iyi olduğu için ambulans şoförlüğüne talip oluyor.
– Eskiden vatandaşlar hastaları olduğu zaman taksi çağırırlardı. Şimdi başı ağrıyan bile ambulans istiyor. Yolların ambulanstan geçilmemesinin bir nedeni de bu.
– Kalp krizi, beyin kanaması, ağır yaralanma gibi durumlarda önemli olan hastaya bulunduğu yerde ilk müdahaleyi yapmak ve daha sonra onu güvenli bir şekilde hastaneye nakletmektir. Bizde ambulanslar ağır vakaları adeta apar topar hastaneye taşıyor. Çünkü ambulanslarda genellikle genç ve tecrübesiz doktor ve hemşireler görev yapıyor.
– Hızlı ve tehlikeli giden bir ambulansın içindeki hasta büyük bir strese giriyor, sağlık durumunu olduğundan daha ağır olarak algılıyor. Hasta ve yaralıların hastaneye transferleri daha sakin, daha gösterişsiz yapılmalı.

++

Sağlık Bakanlığının ambulans sorununa eğilmesi, bu alandaki terörü durduracak önlemleri acilen alması gerekiyor.

Ambulansın görevi can kurtarmak olmalıdır, korku yaratmak ve can almak değil…

Paramedik Derneğinden çok çarpıcı açıklama

logo-paramedik-dernegi-345435-463Ambulansların geçiş üstünlüğü yoktur

‘’Ambulans terörüne kim dur diyecek? “ haberimize Paramedik Derneği olarak yanıt geldi. Ambulans personelinin eğitimleri konusunda ilginç bilgilere yer verilen açıklama şöyle:

Gazeteniz önceki gün, son dönemlerde meydana gelen görev şehitlerimizin, yaralılarımızın olduğu bizleri zaten fazlasıyla üzen bunun yanı sıra ne kadar riskli bir işin parçası olduğumuzu gözler önüne seren ambulans kazaları üzerinden üzücü bir habere imza atmış bu mesleği gururla yapan biz sağlık çalışanlarını müteessir etmiştir.

Paramedik Derneği olarak meslektaşlarımız adına, yaptığınız bu haberde ki yanlış bilgileri göstermek ve sizleri aydınlatmak vazifemizdir.

“Ambulans terörüne kim dur diyecek!” başlıklı haberinizdeki içeriklere maddeler halinde cevap vermek istiyoruz.

–Hastane öncesi sistemde (112 ambulansları ve Acil servislerde) Paramedik ve ATT arkadaşlarımız Sağlık Bakanlığımızın politikası gereği 112 ambulanslarında 2003 yılından beri profesyonel olarak görev yapmaktadır. Diğer bir deyişle Ambulanslarda tecrübesiz doktor ya da hemşireler görev yapmamaktadır.

–Meslektaşlarımız gururla görevlerini ifa ederken yazınızda bahsettiğiniz gibi sayısız ambulans kazasında ya görev şehidi olmuş ya da gazi olarak bazıları meslek hayatlarından sağlık sorunları nedeniyle istemeyerek çekilmişlerdir.

–Meslektaşlarımız bu üzüntüleri ve riskleri fazlasıyla yaşarlarken, görevlerini yerine getirirken ayrıca sözel hakarete ve filli darp saldırılarına maalesef ki uğramaktadırlar.

–Meslektaşlarımız Sağlık Bakanlığında görevlerine başladıktan sonra hizmet içi eğitimlerini belirlenen süre içerisinde tamamlamak zorundadırlar.

Bunlar;

Temel yaşam desteği eğitimi

Çocuk İleri yaşam desteği eğitimi (ÇİLYAD)

Erişkin ileri yaşam desteği eğitimi (YİLYAD)

Travma ve Resüstasyon kursu (TRK)

Ambulans sürüş teknikleri eğitimi (ASTE)

Aynı zamanda derneğimiz tarafından meslektaşlarımıza da aşağıdaki mezuniyet sonrası eğitimler verilmektedir;

EKG ve Aritmi yönetimi

PHTLS (Hastane öncesi travma resüstasyon eğitimi)

BLS (temel yaşam desteği eğitimi)

Bununla birlikte Derneğimiz Bakanlığımızın bütün ambulans personeline ve sürücüsüne istisnasız verdiği Ambulans sürüş teknikleri eğitimi (ASTE)  koordinatörüdür.

Yazınızda belirtildiği gibi ambulansların yasalarla tanınmış bir geçiş üstünlüğü yoktur. Bu geçiş üstünlüğü diğer sürücülerin izin verdiği ve kavşakların uygun olduğu durumlarda trafik polislerimizin de yardımlarıyla inisiyatif alarak kullanılmaktadır.

Paramedik Derneği olarak ve meslektaşlarımız adına ilgili yazıya üzüntülerimizi gerekçelerimizle birlikte tarafınıza bildirdik.

Yazınızla ilgili bu açıklamamızın yayınlanması bizlerin üzüntüsünü hafifletecektir.

Saygılarımızla

Paramedik Derneği

Yazı İşleri Müdürlüğümüzün açıklaması:

Mesleklerini büyük bir özveri ile yapan Ambulans personelinin görevlerinin kutsal olduğunun bilincindeyiz. Görevlerini layıkıyla yapan ambulans personeline verdikleri sağlık hizmeti nedeniyle teşekkür ederiz. Yayınımızın sizleri üzen bölümleri varsa özür dileriz.