KOCAELİ, Sakarya ve Düzce’de görev yapan 112 Acil Servis şoförlerine farklı yol koşullarında güvenli şekilde ambulans kullanabilmeleri için ileri sürüş tekniği eğitimi verildi. Şoförler köpükle kaplı yolda, dubalarla daraltılan yolun arasında araç kullandı.

KOCAELI'DE 112 ACIL AMBULANS SURUCULERINE ILERI SURUS TEKNIKLERI OGRETILDI. FOTOGRAF-ERGUN AYAZ-IZMIT-DHA
KOCAELI’DE 112 ACIL AMBULANS SURUCULERINE ILERI SURUS TEKNIKLERI OGRETILDI.
FOTOGRAF-ERGUN AYAZ-IZMIT-DHA

Uluslararası İnterteks Fuar Alanı Merkezi otoparkında verilen eğitime Kocaeli, Sakarya ve Düzce’den 112 Acil Servis şoförü 21 kişi katıldı. 4 eğitmen tarafından 8 saat teorik bilgilerin verilmesinin ardından, farklı hava ve yol koşullarına göre sürüş teknikleri öğretildi. Eğitimlerde ambulansların mekanik özellikleri, basit arızaların tanımlanması ve önlenmesi, araç güvenlik sistemlerinin kullanımı, ambulanslarda hız problemleri ve araç kontrolünün yanı sıra olağan dışı yol ve hava şartlarında ambulans kullanabilme, kazadan kaçış, panik fren, takip mesafesi, güvenli sollama, ayna kullanımı ve derinlik algısının geliştirilmesi gibi eğitimler verildi. Uygulamalı eğitimlerde ise yere serilen brandanın üzerine köpük sıkılırak sürücülerin araca olan hakimiyeti test edilirken, dubalarla da daraltılan yolda araç kullanıldı.

Eğitim Kordinatörü Murat Yıldız ambulansların olay yerine en hızlı ve sorunsuz bir şekilde gidebilmesi için sürücülere eğitim verildiğini söyleyerek, “Ambulans sürücüleri burada farklı hava ve yol koşullarına uygun bir şekilde eğitimden geçiriliyorlar. Yere gerilen bir brandanın üzerine köpük sıkıyoruz. Ambulans sürücüleri buraya hızlı bir şekilde girerek aracın kontrolünü sağlamaya çalışıyorlar. Ayrıca dubalar arasından hızlı bir şekilde geçerek kontrollü araç kullanmayı öğreniyorlar” dedi.