Türkiye’nin en nitelikli kurban satış alanı olan Ovacık’ta incelemelerde bulunan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, 1 tonluk ağırlığıyla satış alanının şampiyonu Reis adlı kurbanlığı da sevdi.

Keçiören Belediyesi, her yıl olduğu gibi bu sene de Kurban Bayramı öncesinde vatandaşların güvenlik ve hijyenik bir ortamda alışveriş yapabilmeleri için gerekli her türlü önlemi aldı. 701 çadırın kurulduğu Ovacık Kurban Satış Alanı’nı gezen Başkan Ak, satıcılara “hayırlı kazançlar” dilerken, bir ihtiyaçları olup olmadığını da sordu. Satıcılar ise alanda verilen belediye hizmetlerinden memnun olduklarını ifade ederek, Başkan Ak’a teşekkürlerini ilettiler. Satıcılardan kurbanlık satışlarının iyi olduğunu öğrenen Başkan Ak, “İnşallah getirdiğiniz bütün hayvanları satabilirsiniz” temennisinde bulundu.

ALANIN ŞAMPİYONU 1 TONLUK REİS’İ SEVDİ

Mustafa Ak, 1 ton ağırlığıyla satış alanının şampiyonu olan Reis adlı kurbanlığı ve Diyarbakır’dan getirilen iki kurbanlık deveyi de sevdi. Balıkesir, Erzurum, Kırşehir, Kars ve Ağrı’nın da aralarında bulunduğu farklı illerden getirilen kurbanlıkların satıldığı alanın giriş ve çıkışlarında kontrol noktaları bulunuyor. Alanın güvenliğini 24 saat esasıyla görev yapan 20 zabıta personeli ile 21 özel güvenlik görevlisi sağlıyor. Alanda görevli uzman veteriner hekimler tarafından kurbanlıkların gebelik raporu kontrolü de yapılıyor. Kurban satıcılarıyla kurbanlık satın almaya gelen tüm vatandaşların her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere konumlandırılan satış alanında, market, lokanta ve dinlenme bölümlerinden oluşan hizmet çadırı,  farklı noktalara kurulan tuvaletler ile 24 saat sıcak su bulunan duş kabinleri de yer alıyor.

Alanda kurban satıcıları ile kurbanlık almaya gelen vatandaşların yararlanabileceği ücretsiz canlı hayvan kantarı, mescit ve 3 bin araçlık otopark da bulunuyor. Satış alanlarında, kurbanlık alırken ve kesim yapılırken dikkat edilecek hususlarla ilgili hazırlanan el broşürleri de dağıtılarak vatandaşların bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Acil vakalara anında müdahale etmek amacıyla 24 saat hizmet veren sağlık ve veterinerlik hizmet kabinlerinin de kurulduğu alanda, veteriner hekimler ile sağlık ekibinin yanı sıra bir adet ambulans da hizmet veriyor. Ayrıca kaçan kurbanlıkların yakalanması için de alanda kurban yakalama ekibi hazır bulunduruluyor. Ovacık semtinde bulunan Keçiören Belediyesi’ne ait tesislerdeki modern mezbahanelerde günde bin adet kurban kesimi yapılabiliyor.