Atom bombası üretmeye çalıştığı için Birleşmiş Milletler kararıyla dünyanın belli başlı ülkelerinin İran’a uyguladığı ekonomik ambargo nihayet kalktı.

Hemen belirtmek gerekir ki terör olayları ve Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle ekonomik alanda yaşadığımız krize bu karar ilaç gibi gelecek.
İran artık rahatça petrol satmaya başlayacak ve bunun sonucunda zaten bir hayli düşen petrol fiyatları daha da düşecek. Bundan elbette önemli bir petrol ithalatçısı olan Türkiye çok kârlı çıkacak.
Diğer yandan, önümüzdeki aylarda Türk işadamlarının İran’la önemli anlaşmalar yapması bekleniyor. Coğrafi yakınlığımız bu alanda bize diğer ülkelere göre büyük avantaj sağlıyor.
Kısa sürede İran kentlerinde Türklerin yaptığı yüzlerce fabrika, havaalanı, alışveriş merkezi , konut sitesi ve otel hizmete girebilir, ithalat ve ihracatımızda ciddi artışlar yaşanabilir.
İran doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması projesinin gerçekleşmesi ise ekonomimize yepyeni bir soluk kazandıracak.
++
Rus savaş uçağını düşürmemizden sonra başlayan Türkiye-Rusya geriliminde İran Rusya’nın yanında yer almıştı. İran’ın Suriye ve Irak’la ilgili hayalleri de var.
Yeni başlayan dönemde İran’ın başta AB ülkeleri olmak üzere dünya ile iyi geçinmeye çalışacağı, agresif değil makul ve barışçıl adımlar atacağı tahmin ediliyor.
Böyle bir tavrın bizim için olumlu olacağını rahatça söyleyebiliriz. Büyük komşularımızdan biriyle dostluk kurmak gerilim içinde olmaktan herhalde daha yararlıdır.
++
Türkiye, İran’a uluslararası ambargonun kalkmasının yarattığı şansı iyi değerlendirmeli, köşeli değil, yumuşak bir dış politika izlemeye özen göstermeli, İran’ın Suudi Arabistan ile yaşadığı sorunlarda taraf değil hakem olmaya çalışmalıdır.
İran’la siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek terörle mücadelede de bize kolaylık sağlayacaktır. PKK’nın bir kolunun İran topraklarında konuşlandığı bilinmektedir.