Uzun zamandır futbolda ardı ardına aldığımız başarılı sonuçlarla, böylesine mutluluk veren bir süreç yaşadığımı hatırlamıyorum.

Milli takımımız olsun, kulüp takımlarımız olsun şu sıralar gerçekten bir çıkış trendinde. Milli takımımıza Eylül ayının başlarında Konya’da oynadığı Letonya maçından sonra adeta sihirli bir değnek deydi. O maçta 1-1 berabere kalarak neredeyse umutlarımızın dibe vurduğu noktadan itibaren Hollanda, Çek Cumhuriyeti ve İzlanda galibiyetleri ve biraz da, şansın desteğiyle, adımızı Euro 2016’ya yazdırdık.
Bu arada şans dedim ancak, şans da güçlü ve doğrunun yanındadır. Bu gerçeğin de altını çizmek gerek diyorum.
Evet, milli takımımızın başarısını bir kenara bırakıp, biraz da kulüp takımlarımıza bakalım. Onlar da Avrupa’da fena sayılmayacak bir performans seviyesindeler. Özellikle de üçüncü hafta maçları, ülkemizi Avrupa’da temsil eden Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray adına hayli başarılı geçti.
Şampiyonlar Ligi C Grubunda ilk iki maçta bir puan alabilen Galatasaray, liderlik koltuğundaki Benfica’yı TT Arena’da 2-1 yenip, puanını dörde yükseltti. Son sıradan kurtulup, altı puanlı Sporting Lizbon ve Benfica’nın hemen ardından üçüncü sıraya yükselip, yeniden iddia sahibi haline geldi. Sarı Kırmızılı takımın bir sonra oynayacağı Benfica deplasmanında ve son maçta Astana önünde alacağı galibiyetler, ilk iki sırada yer alıp, gruptan çıkması için, temsilcimize büyük olasılıkla yetecektir.
UEFA Avrupa Ligi’ndeki Beşiktaş ve Fenerbahçe de üçüncü maçlarında yüzümüzü güldürdüler.
A Grubu’ndaki maçlarına Kadıköy’de aldığı şok yenilgiyle başlayan Fenerbahçe, Celtic beraberliğinin ardından son maçta Hollanda futbolunun dev markası Ajax’ı evinde yenmeyi başardı. Gruptaki puanın dört yapan Fenerbahçe bu galibiyetle ilk ikide yer alma yolunda önemli bir adım attı. Üç ve dördüncü sıralardaki, ikişer puanlı Ajax ve Celtic’in önünde yer alan Sarı Lacivertli takım, iddiasını sürdürüyor.
Beşiktaş için de durum hemen hemen aynı. H Grubu’na deplasmanda alınan Skenderbeu galibiyetiyle başlayıp, İstanbul’da Sporting Lizbon’la berabere kalan Beşiktaş, grubun liderlik koltuğundaki Lokomotiv Moskova’yla Rusya’da berabere kalarak puanını beşe yükseltti ve Rus ekibinin arkasından ikinci sıradaki yerini korudu.
Doğrusunu söylemek gerekirse, uzun zamandır ilk kez üç büyüklerin üçünün de mücadele ettiği Avrupa kulvarında iddialarını aynı anda sürdürüyor olmaları hayli mutluluk verici. Başta da belirttiğim gibi, hem milli takım, hem de üç büyüklerin başarılı çizgisi ülke puanımıza katkı sağlayıp, sıralamada yukarılara tırmanmamıza etken olacaktır diyorum.
Bu arada Avrupa’daki temsilcilerimizden Fenerbahçe ve Galatasaray’ı karşı karşıya getiren derbide kazanan olmadı. Aslında bu maçın bir kazananı vardı. O da, saha içi ve dışında hiçbir hadise olmaması, bir anlamda en büyük kazançtı diye düşünüyorum.
Hoşçakalın…