DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonyalı mevkidaşı Marina Kaljurand ile düzenlediği ortak basın toplantısında bu sabah başlayan Cerablus operasyonuyla ilgili “Operasyonun amacı DAEŞ terör örgütünü sınırımızın diğer tarafından temizlemektir. Kuzeyden aşağıya doğru süpürmektir. Bir an evvel bu demokratik güçlerin içindeki YPG unsurları da bir an evvel Fırat’ın doğusuna geçmelidir. Amerika da bunun sözünü verdi. Aksi takdirde biz Türkiye olarak gereğini yaparız” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, ayrıca PYD lideri Salih Müslim’in ‘Türkiye Suriye batağında çok şey kaybeder’ açıklamasına da tepki göstererek, “Salih Müslim ya da YPG, PYD neden rahatsız oldu? Bizim müttefiklerimize anlatmaya çalıştığımızı itiraf ediyor. ‘Benim derdim DAİŞ’le değil’ diyor. Amacı DAİŞ’le mücadele etmek olsa, Suriye’nin bütünlüğü olsa DAİŞ’le mücadele eden bir operasyona karşı çıkmaz ancak destek verir” dedi.

Bakan Çavuşoğlu ile Estonya Dışişleri Bakanı Kaljurand, baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından Dışişleri Bakanlığı Resmi Konut’ta ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından bazı Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye karşı tutumunu eleştirerek, “Bu süreçte isterdik ki Avrupa ülkelerinden ağır eleştiri ve tehdit yerine destek görelim ama bu desteği gördüğümüzü maalesef söyleyemeyiz. FETÖ’nün nasıl tehlikeli bir örgüt olduğunu özellikle son 4 yıldır AB nezdinde anlatmaya çalıştım. Ama bugüne kadar nedense Avrupalı dostlarımız bize fazla inanmak istemediler. Türkiye’nin son 6-7 yılda basın özgürlüğü ve birçok alanda imajının sarsılmasına da bu örgütün sebep olduğunu açıklamaya çalıştık. Oda TV, Ergenekon Davası, Balyoz Davası, casusluk gibi birçok komplolarla Türkiye’de medyanın, ordunun, iş adamlarının, polisimizin hedef alındığını anlatmaya çalışıyorduk. Her seferinde eleştirilen hep biz olduk. Ama şimdi bu örgütün ne kadar tehlikeli olduğunu Türkiye’ye destek vermeseler de herkes sanırım gördü.