Fotoğrafı bir yaşam biçimi olarak kabul ederek fotoğraf üretmek üzere bir araya gelen bizlerin amacı; insan haklarına saygılı, etik kurallara uyan, fotoğraf ve fotoğrafçıların haklarını koruyan, fotoğraf sanatına duyarlı, ticari kaygılardan uzak bir çizgide,gelişen teknolojileri takip ederek geleceğe adım atıp çağı yakalamak, çocuklarımıza ve gençlerimize fotoğraf sanatını anlatmaktır.

Fotoğraf sanatına gönül vermiş insanlarla çıktığımız bu yolda;

Fotoğraf sanatının toplumsal işlevini gerçekleştirmek, fotoğraf sanatı aracılığıyla kitlelerle iletişim kurmak, fotoğraf sanatçılarının tanışma ve dayanışmalarını sağlayarak bir araya getirmek, olanaklar hazırlamak, eserlerini değerlendirmek, bu doğrultuda bilimsel temellere dayalı araştırmalar yapmak, sanat kurulları ile ortak çalışmalar oluşturmak, kültürümüzü, ve ülkemizi her yönü ile yurt içinde ve yurt dışında tanıtmaya çalışmak, tarihi, doğal ve kültürel değerleri belgelemek hedefimizdir. Ankara Fotoğraf Derneği 25 Kurucu üye ile 8 Mayıs 2015 tarihinde Ankara da kurulmuştur.

9 Ekim Saat 19:00 da açılışı yapılan derneğimiz, üyelerden karma fotoğraf sergisiyle sezona merhaba demiştir ve yaptığı etkinlikler tüm hızyla devam etmektedir.
25 Ekim 2015 tarihinde Seçiciliğini Sn Recep Peker TANITKAN ın yaptığı Ayın Fotoğrafı Değerlendirmesi yapılmış 20 fotoğrafçı toplam 68 fotoğraf ile katılmıştır.
Seçiciliğini Sn Recep Peker TANITKAN ın yaptığı değerlendirmede Selma KILIÇARSLAN a ait “ Sislerin içinde “ isimli fotoğrafı Ayın fotoğrafı seçilmiştir.
Emine ESKİOĞLU ( 2 ) , Fatih Bilge İZGİ, Metin DİKEN, Selma KILIÇARSLAN ın toplam 5 adet fotoğrafı başarılı bulunmuştur.
Katılımın yoğun olduğu etkinlik Ankara’da fotoğraf ve sanata gönül veren konuklarımızın katılımıyla gerçekleşmiştir.