İki üç gündür merakla izliyorum. Yüce basınımızın (!) önde gelen ya da kendilerini önde olduğunu zanneden yazarla, TV yorumcuları Elçi Karlov suikastı ile ilgili neler söylüyor, söyleyecek diye:

Şu örgüt bağlantılı; arkasında bu örgüt var, sicili, yedi kuşak sülalesi, Rusya, Pensilvanya ekseninde savrulup gidiyoruz. Yorumların sonu yok. Birisi aşağıdakileri yazarsa meslek ilkelerine aykırı, ayıp olur diye yazmak istemedik, bekledik
Resimler, görüntüler çok açık. Bir katil, iyi kıyafetler giyinmiş. Bize göre giydirilmiş. Çünkü katin pantolonunda hiçbir kırışıklık izi yok. Sanki birileri bu katilin yatağına bunları koymuş, “al bunları giy, git” demiş gibi. Pabuçları da yeni.
22 yaşında bir gencin takım elbisesini bozmadan kullanması tam bir James Bond davranışı. Siz hiç Bond’un kırışık, ütüsüz kıyafetler içinde gördünüz mü?

Bu tam bir James Bond sendromu ve berbat bir kopyası. Resimleri peş peşe izleyin. Duruşu, silah tutuşu, bakışları adeta bir James Bond. Şu İngiltere istihbarat örgütünün simgeleştirilmiş algı yönetimi yapan hayali kahramanı. Bir güzel kızlar eksik.
Resmi tamamlayan bir unsur. Bond filmlerinde hep soğuk savaş ve Ruslar hedeftir. Burada hedef kimdi? Rus Büyükelçisi.
İşin sırrı burada kim bunlar? 22 yaşında bir polisi böyle giydirir ve ona adeta James Bond vari pozlar vermesini ister?
Tekrar tekrar bakın… Bond’un filmleriyle bu katili karşılaştırın. Doğallık ötesinde çalışılmış bir sahne gösterisi gibi.
Diyeceksiniz ki Bond her durumda sağ çıkardı bu tür çatışmalardan. Ama bu beyin özürlüye “öl” demiş birileri belli ki.
İşin James Bond’luk diğer bir yanı da şöyle:
Rus Elçisi Çağdaş Sanatlar merkezinde öldürüldü ki Kennedy Caddesindedir. Caddeye isim veren kişi olan ABD’nin efsanevi Başkanlarından Joseph Kennedy de bir suikastta öldürülmüştü.
Katil zanlısı olan Lee Harvey Oswald -ki eşi Rus idi- cinayetin sorumlusu olarak yakalanan 24 yaşındaki Dallaslı Lee Harvey Oswald, aynı gün bir gece kulübünün sahibi olan Jack Ruby tarafından Dallas polis müdürlüğünün önünde öldürüldü. Kennedy’nin katilleri de bugüne kadar bilenemedi
Kennedy’nin adını verdiği caddede bu defa Rus diplomat öldürülüyor. Diplomatı vuran polis de polis tarafından öldürülüyor.
Tesadüf mü, bilerek kasten bir yerlere mesaj mı? Yoksa “uyuyan James Bond’lar” hala aramızda mı?