Türkiye Cumhuriyetinin kurucuları Atatürk ve İnönü’nün denizde yüzerken fotoğrafları arşivlerde iken Turgut Özal’ın Başbakan oluncaya kadar siyasetin liderleri denizde fotoğraf vermediler. Özal ise Başbakan olduktan sonra ilk bayram tatilinde Bodrum Aktur’daki evinde tatile gitti.

Farklı bir lider, farklı bir insandı 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal. Hafta sonları kendi kullandığı arabaya eşi Semra Özal’ı alarak gezmeye çıkar, çarşı Pazar alış veriş yapar, çat kapı vatandaşları ziyarete gider, muhalefet liderleri ile sevgi ve saygı çerçevesinde ilişkiler kurardı.
6 Kasım 1983 tarihinde tek başına iktidar olan Anavatan partisinin kurucusu Turgut Özal 1984 yılının ilk Bayramında Bodrum Aktur’da bulunan yazlık evine tatile gitti. O günlerde Gazeteler yayınlanmıyor, Medya Cemiyetlerinin gazeteleri yayınlanıyordu.
Tabii ben de Günaydın Gazetesi Başbakanlık muhabiri olarak tatil yapmadan takibe koyulduk rahmetli Özal’ı.
Özal sabah ve öğleden sonra evin önündeki halka açık plajdan denize giriyordu ve yüzme bilen korumalar da eşlik ediyordu ama sorun sadece bir koruma yüzme biliyordu. Ayni sitede bulunan Milli Savunma eski Bakanı Ümit Haluk Bayülken’in koruması ve şoförü İstanbullu Hayrettin Ertekin’de korumalara yardım ederek Özal’la birlikte yüzüyordu.
Gazetecilerde alışkanlıktan yüzmeyi bırakmış sahilde oturuyorlardı o gün. Ben de Özal’ın yanında yüzmeye devam ediyordum ki Hayrettin, “ Sayın başbakanım size bir şey sorabilir miyim?” dedi.
Özal, “ Tabii sor “ dedi ve Hayrettin, “ Altın ithalini neden serbest bırakmıyorsunuz da rantçılara kazandırıyorsunuz “ ? “ diye sordu. Rahmetli Özal başını sudan çıkardı ve “ sen nereden biliyorsun bu işleri? “ diye sordu. Ve aralarında şu diyalog geçti:
HE: Efendim Almanya üzerinden kaçak geliyor altınlar ve elden ele risk fazla olduğu için dünya piyasalarına göre Türkiye’de daha pahalı satılıyor altın.
TÖ: Evet bizde daha pahalı, peki senin önerin ne?
HE: Efendim altın da bir mal sonuçta, ithalatçı da bankalar da kim isterse resmi yoldan ithal etsin. Almanya’dan, Güney Afrika’dan nereden alırlarsa alsınlar Türkiye’ye resmi yoldan kayıtlı girsin.
TÖ: Tabii kayıt dışı ekonomi açısından da önemli. Ben Ankara’ya dönünce hemen ilgileneceğim ve altın ithalini serbest bırakacağız.
Bayram bitimi çıkan ilk Günaydın gazetesinde “ Altın ithali serbest bırakılıyor” başlığı ile atlatma haberim yayınlandı.
Evet, bu diyalogdan sonra Ankara’ya döndük ve aradan birkaç ay geçti. Bir Cumartesi Özal’ın özel araba ile Başbakanlık Konutundan çıkacağını dinlediğimiz polis telsizindeki şifreli de olsa konuşmalardan anladım.
Hemen Başbakanlık Konutunun önüne gittim, bekledim Turgut bey arabayı kullanıyor, yanında Semra hanım koruma Müdürü Musa Öztürk ise arka koltukta çıkış yaptılar.
Takip ettim gölbaşındaki Polis eğitim merkezine gittiler. Ben de arabadan inince Özal, “ Bırak fotoğraf makinanı sen de gel atış eğitimi yapacağız” dedi. Tamam diyerek beraber girdim ve çeşitli silahlarla atışlar yaptık.
Ayrılırken, “ Fotoğraf çekemedim, haber yapamayacağım. Bari siz bana bir haber verin” dedim.
Özal, “ Sen sor “ deyince, “ Altın ithalini serbest bırakacaktınız, hala bırakılmadı “ dedim.
Özal, “ Ben Kaya Erdem’ e söylemiştim diyerek hemen Kaya beyi arattırdı be Merkez Bankasına toplantıya çağırdı Cumartesi olmasına rağmen. Bana sen de gel dedi. Birlikte gittik ve Maliye bürokratları, hazine ve Dış Ticaret Bürokratları akın akın geldiler.
Yaklaşık 2 saat özel kalemde bekledim ve Özal çıkışta elindeki fotokopiyi bana uzatarak al bakalım haberi hak ettin. Bu gece Resmi Gazetede yayınlanacak mükerrer sayıda Kanun Hükmünde Kararname” dedi.
Ve tüm medyayı atlattığım haber de böylece gerçekleşmiş oldu.