İzmir’in Çiğli ilçesindeki bir özel anaokulunda servis aracıyla okula götürülen 3 yaşındaki minik Alperen servis aracında unutuldu ve hayatını kaybetti.

Yaşanan acı olayın ardından, Sakin ailesinin feryatları yürek burktu. İki yıl önce Almanya’dan kesin dönüş yaparak İzmir’e yerleştiği öğrenilen Serkan Sakin, oğlu Alperen’in büyük bir ihmal sonucu hayatını kaybettiğini söyledi.
Bu olay tüm yönleri ile Cumhuriyet Savcılığı tarafından araştırılıyor.
Şimdi devlete ve ailelere düşen sorumluluklara bakalım.
Aileler çocuklarını kreş ya da okula verirken ayrıca servis araçları ile anlaşmalar yaparken gerekli yasal belgelerin olup olmadığını mutlaka kontrol etmeliler. Bakın Alperen’i evinden alıp kreşe götüren servis aracının kaçak olduğunu Servisçiler Odası Birliği Başkanı Hasan Basri Bostancı açıkladı.
İkincisi aileler çocuğun okula varıp varmadığını da okuldan çıkıp çıkmadığını da telefon ile takip etmeliler.
Gelelim ilgili devlet kurumlarının sorumluluklarına.
1- Açılacak her okulun yasa ve yönetmeliklere uygun olup olmadığı denetlenerek ruhsat verilmeli.
2- Okulların ve öğretmenlerin uymaları gereken kurallar taahhüt altına alınmalı, yapılacak denetimlerde kontroller sağlanmalı.
3- İlk-Orta-Lise ve hatta Üniversitelerde uygulanan “Yoklama alma” usul ve kuralları belgelere bağlı olarak tutulmalı ve denetlenmeli.
4- Dükkan, bina altı gibi kreş olmaya uygun olmayan yerlere asla ruhsat verilmemeli.
5- Servis araçlarının şoför ve yöneticileri de öğrencileri günlük yoklama defterleri ile kayıt tutarak taşımalı.
6- Servis araçlarında olması muhtemel unutmalara karşı mutlaka havalandırma sistemleri bulunmalı.
7- Servis araçlarının ruhsatları ansızın yapılan denetimlerle kontrol altında tutulmalı, kaçak servislere asla müsaade edilmemeli.
8- Servis şoförü ya da servis hostesleri için uygulanacak kurallar kreş ya da okul yönetimlerinin sorumluluğunda olmalı.
9- Trafik polisleri öğrenci servislerini sık sık kontrol etmeli.
10. Özellikle kreşlerde çocukların okula varmaları ve ayrılmaları ailelerine SMS – What’s Up gibi yollarla okul yönetimleri tarafından her gün düzenli olarak bildirilmeli.
Sonuç olarak aileler de kreş ve okullar da devlet de hepimizi derinden üzen Alperen’in hayatını kaybetmesinden ders çıkarmalı ve gerekli her önlemi almalıdır.