Almanya’nın Münih kenti yakınlarındaki Mainburg’ta Bavyera Türk Akademisyenler Topluluğu (TatBayern)’in birinci kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen sempozyumda Almanya’da yaşayan Türklerin eğitim sorunu masaya yatırıldı. 

atBayern Başkanı Sevim Kaya yaptığı açılış konuşmasında “bizler yılar önce sadece para kazanmak için gelen işçilerin çocuklarıyız. Anne babalarımızla gurur duyuyoruz. Onlar her şeyden feragat edip, her türlü zor koşullara rağmen bizi okuttular ve bu günlere getirdiler” dedi.
RK AVUKATTAN IŞİD UYARISI
Sempozyumda konuşan Avukat Gönül Kurt “anne baba olarak mutlaka çocuklarımızın kimlerle arkadaşlık ettiğini iyi bilmeliyiz” dedi. Kurt, son günlerde çocukların IŞİD propagandası içeren cep telefonları mesajları aldıkların söyleyerek polisin bu konularda özel birimler oluşturduğuna dikkati çekti. Avukat Kurt, çocuklarının bu tür kişilerle bağlantıya geçtiği şüphesi olan anne babaların geç olmadan polislerle bağlantıya geçmelerini öğütledi.
RK PROFESÖRDEN DÜŞÜNDÜRÜCÜ EĞİTİM TABLOSU
Rakamlarla Almanya’nın artık bir göçmen toplumu olduğunu anlatan Landshut Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mihri Özdoğan “yapılan araştırmalar gösteriyor ki artık Türk aileleri kendilerinin yeteri kadar eğitim görmemiş olmalarına rağmen, çocuklarının iyi bir eğitim almalarına çok önem veriyor” dedi. Prof. Dr. Özdoğan “ama maalesef araştırmalar, Almanya’da göçmen kökenliler arasında eğitim durumları en kötü olan göçme grubunun Türkler olduğunu gösteriyor.”