Almanya’da Jamaika koalisyonu görüşmeleri sona erdi. Liberal yapıdaki Hür Demokrat Parti yani FDP, geceyarısı, koalisyon görüşmelerinin sona erdirdiğini açıkladı.
Partinin Genel Başkanı Christian Lindner ilginç bir açıklama yaptı ve “yanlış yönetmektense hiç yönetmemek daha iyidir” dedi.

Diğer katılımcı partiler; başbakan ve CDU Genel Başkanı Angela Merkel, Hıristiyan Sosyal Birlik lideri Horst Seehofer ve Yeşiller yönetimi, FDP’nin kararına üzüldüklerini açıkladılar. Angela Merkel Almanya’yı bu zor günlerde de yönetmeyi sürdüreceğini söyledi. Yeşiller yönetimi, koalisyon görüşmelerinin başarısızlığa düşmesinin sebebi olarak FDP’yi gösterdiler.

Böylece Jamaika koalisyonu ve hükümet kurma hayalleri suya düşmüş oldu. Sanki erken seçim çok ta uzak değil gibi. Çünkü ikinci büyük parti olan Sosyal demokratların Partisi SPD, büyük bir kararlılıkla bu koalisyonda yer almayacaklarını önceden belirtmişti. Sol Parti Genel Başkanı Kipping de bu durumdan bir vazife çıkartarak hemen erken seçim açıklaması yaptı. Merkez sağdaki partilerin artık başarısız olduklarını ve yönetimi sol partilere kayması gerektiğini söyledi.
Almayada herkes küçük partileri suçluyor. Zamanında Yeşiller’de oldukça zorluk çıkarttılar aslında hala öyle ama oyun bozan biz değiliz demek için bu onlara bir fırsat oldu. Demek istiyorum ki eğer FDP bu açıklamayı yapmasaydı bence Yeşiller’de öyle uyumlu bir parti olmadığı gibi, pozisyonu zorlayan onlar olabilirdi. Ama şimdi ellerine geçen fırsatı değerlendirerek FDP’yi eleştiriyorlar. Ancak halkın düşüncesi oyların çoğunluğunun hala CDU’da olmasının ve küçük partilerin zorluk çıkartmasını Merkel’in partisine haksızlık olduğunu söylüyorlar. Tabi bu fikirler eyalet eyalet şehir şehir değişebilir. Ancak biraz zorlanırsa azınlık Hükümeti’nin kurulup arkasından seçime gidilmesi hiçte zor bir durum değil. Ama Merkel’i biraz olsun takip ettiysem eğer öyle hemen ağzın hükümeti kurup da seçime gidecek bir yapısı yok. Bence şartları zorlayıp başka alternatifler bulacaktır ve ülkeyi bir krizin eşiğine getirmeden mutlaka çıkış yolu bulacaktır diye düşünüyorum.

Önceki İçerik28 Şubat Davası
Sonraki İçerikKimler emlak vergisini geri alabilecek?
Rana Elik
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.

FACEBOOK YORUMLARI