Almanya’yı 1 yılda, çoğu yüksek kalifiyeli gençlerden oluşan 250 bin Alman’ın terk ettiği açıklandı. Uzmanlar bu artan beyin göçünü durdurulması için önlemler alınmasını istedi

Ahmet İNCEL/MÜNİH – AB içerisinde büyük göç alan Almanya’nın kendi yüksek kalifiyeli vatandaşlarını kaybetmesine karşı; dönüşe teşvik programlarının hazırlanması planlanıyor.
DÖNÜŞE TEŞVİK PROGRAMLARI HAZIRLANMALI
Frankfurter Allgemeine gazetesinin haberinde, Uyum ve Göç Vakfı’nın (SVR) hazırladığı raporda Almanya’yı terk eden veya Almanya’ya dönenlerin neden ve niyetleri konusu araştırılıyor. Araştırmacılar ise yaşlanan endüstri ülkesi Almanya’nın yüksek kalifiyeli gençlerini yurt dışında kaybettiği iddialarının henüz doğrulanmadığını belirtti. “Yurt dışına gidenleri kayıp olarak görmemeliyiz” diyen SVR Araştırma Bölümü Müdürü Sosyolog Marcel Erlinghagen, “Dönenler yeni tecrübeler, yetenekler ve çevre ağı ile dönüyorlar” diye konuştu.
SVR, siyasilere, iş adamlarına ve topluma göçten yararlanma ve göçü yönlendirme çağrısında bulundu. Özellikle kalifiye çalışan sıkıntısı ve coğrafi gelişmeler açısından göçün önemine dikkati çekti. Araştırmada, genç kalifiye elemanları tekrar Almanya’ya dönüşe teşvik için; dönüşü cazip hale getirici programların yararlı olacağına dikkati çekildi. 2009 ile 2013 yılları arasında 710 bin kişinin Almanya’yı terk ettiğini ve buna karşılı 580 bin yeni göç alındığı raporda yer aldı. (DHA)