Almanya ve Yunanistan’dan B planı
Almanya ve Yunanistan’dan B planı

Türkiye’nin vize serbestisi konusunda Ekim ayına kadar gelişme olmazsa geri kabul anlaşmasının askıya alınacağı yönündeki açıklaması, sığınmacılar konusunda politika değişikliği isteklerini gündeme getirdi. Yunan ve Alman siyasiler “B planı” oluşturulması gerektiğini dile getirdiler.

“AB alternatif B planı hazırlamalı”

Alman Bild gazetesine konuşan Azınlıklar Bakanı Yiannis Mouzalas, Avrupa Birliği’nin alternatif bir plan hazırlaması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin sınırlarını yeniden açma ihtimaline karşı AB’nin önlem alması gerektiini kaydeden Mouzalas, “Bizler endişeliyiz. Kesinlikle bir B planı’na ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

“Yeniden düşünmeliyiz”

Geri kabul anlaşmasının bugüne kadar olduğu gibi uygulanamayacağı görüşünü dile getiren Alman Hükümetinin İnsan Hakları Sorumlusu Bärbel Kofler, Redaktionsnetzwerks Deutschland’a (RND) yaptığı açıklamada, Türkiye’nin 3 milyon Suriyeli mültecinin barınmasına yönelik adımlar atmasına rağmen, geri kabul anlaşmasındaki bir çok hususun tam olarak işlemediğini savundu.

“Türkiye’deki mevcut gelişmeler ışığında, biz yeniden düşünmek zorundayız”

diyen Kofler, AB ile Türkiye arasında imzalanan geri kabul anlaşmasının yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Agfan, İran ve Iraklıların sığınmacı başvurularının Türkiye’de hukuk devleti ilkelerine göre işleme konulmadığını savunan Kofler, ve AB’nin bunu görmezden gelemeyeceğini dile getirdi. Anlaşmanın taraflardan hukuk devleti çerçevesinde hareket edilmesini beklediğini belirten Kofler, bunun şu aşamada Türkiye’de olmadığını da öne sürdü.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...