Almanya’dan, Türkiye’ye ekonomik baskı artırıyor

421

Berlin ile Ankara arasında gerginlik sürerken Alman hükümeti’nden, Türkiye’ye ekonomik baskı artırıyor.

Hükümet, Türkiye’de faaliyet gösteren Alman şirketlerine yönelik Hermes kredi ve yatırım garantilerine üst sınır getirdi.

Alman medyasına göre, Alman hükümeti, Türkiye’de faaliyet gösteren Alman firmalarına yönelik. Hermes kredi ve yatırım garantilerini 2017 yılında 1.5 milyar Euro ile sınırlandırma kararı aldı. Ekonomik baskı artıyor.

Kararı yansıtan DW Türkçe, haberinde Türkiye için Hermes garantileri hacminin 2015 yılında 2.1 milyar Euro olduğunu, 2016 yılında 1.1 milyar Euro’ya düştüğünü belirtirken

“Hermes kredi ve yatırım garantileri, Alman ihracat şirketlerini yabancı iş ortaklarının ödemeleri aksatması durumunda doğacak zarara karşı korumayı amaçlıyor”

bilgisine de yer verdi.

Bu arada, 2017 yılının ilk yarısında Türkiye’de iş yapan Alman şirketleri için sadece 680 milyon Euro’luk Hermes garantisi sağlandığına dikkat çekildi. Türkiye’nin düşen garanti tutarlarına rağmen, ABD ve Rusya’nın ardından en fazla garanti hacmi tanınan ülke olduğu belirtiliyor.

Alman Sanayi Birliği verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 6 bin 800 Alman şirket faaliyet gösteriyor. İki ülke arasındaki ticaret hacmi 37 milyar Euro tutarında. Türkiye, Almanya’nın ihracat yaptığı ülkeler arasında 15’inci sırada yer alıyor.

-SİGMAR GABRİEL GÖZDEN GEÇİRİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİ-

DW, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Temmuz ayında Almanya’nın Türkiye politikasını yeniden şekillendirdiğini ilan ederek ekonomik önlemler kapsamında Hermes garantilerinin gözden geçirileceğini söylediğini, Başbakan Angela Merkel’in ise dün Türkiye’nin üzerindeki ekonomik baskının artırılabileceği sinyalini verdiğini anımsattı.