Almanya’da gazeteler, haber ve yorumlarında Türkiye’deki seçimin sonuçlarını irdeliyor.
-SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG: TÜRKİYE TARİHİ BİR EŞİĞİ ATLADI-
Süddeutsche Zeitung, Deutsche Welle tarafından yansıtılan yorumda  seçim sonucunu HDP’nin aldığı seçim başarısı açısından değerlendirirken “Kürtler, ulaştıkları seçim zaferiyle Türkiye’nin tarihi bir eşiği atlamasına yardımcı oldular. Ve Kürtler Türkiye’nin Türkmenistan benzeri bir Orta Asya otokrasisine dönüşmesini engellediler. Şimdi ise Kürtlerin mecliste nasıl bir rol üstleneceklerine karar vermesi gerekiyor” diyor.
-STUTTGARTER ZEİTUNG: CUMHURBAŞKANININ PARTİLERÜSTÜ ROLÜNÜ ÜSTLENMESİ İÇİN FIRSAT-
Seçim sonuçlarını Cumhurbaşkanı Erdoğan perspektifinden değerlendiren Stuttgarter Zeitung ise, “Birçok şey Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın nasıl tavır alacağına bağlı. Seçim sonucu özellikle Cumhurbaşkanı açısından acı bir yenilgi” yorumunu yapan gazete  “Ama şimdi Erdoğan’ın partilerüstü bir cumhurbaşkanı rolünü üstlenmesi gibi bir fırsat da önüne çıkmış bulunuyor. Bu anlamda Erdoğan’ın yıldızı parlayabilir” ifadesini de kullanıyor.
-MANNHEİMER MORGEN: ERDOĞAN VE AKP’YE VERİLEN İBRET DERSİ DEMOKRASİNİN ZAFERİ-
Mannheimer Morgen Gazetesi de Türkiye’deki seçimi, demokrasinin zaferi olarak görüyor ve “Erdoğan ve partisi AKP’ye verilen ibret dersi demokrasinin zaferidir” diye düşünüyor. “Erdoğan’ın seçim kampanyaları sırasında -anayasa uyarınca yasak olmasına rağmen- AKP lehine tavır alması, muhalefet partilerinin devlet medyasında haksızlığa uğramasına rağmen” bu sonucun alınmasını dikkat çekici olarak niteleyen gazete, “Erdoğan ve AKP, kendi çevrelerini fütursuzca kayırma politikalarının faturasını aldılar” görüşünü de savunuyor.
-FRANKENPOST: KOALİSYON HÜKÜMETİ SİYASİ ATMOSFERE ŞİFA ETKİSİ YAPABİLİR-
Frankenpost Gazetesi de HDP’nin seçim zaferine odaklı bir yorumu yayınladı. “Farklı etnik kökenli seçmene sahip HDP’nin Meclis’e girmesinin Türk demokrasisi için bir kilometre taşı olup olmayacağını zaman gösterecek” diyor. “ lk işaretler, HDP’nin sadece Kürtlere yönelik bir yandaş politikasına takılıp kalmayacağı yönünde” değerlendirmesini de yapan Frankepost  “HDP’nin Meclis’e girmesiyle AKP, koalisyon hükümetleri oluşturma zorunda bırakılmış oldu. Bu, Türkiye’deki çürümüş siyasi atmosfere şifa etkisi yapabilir” görüşünü öne sürüyor.