Şunun şurasında iki gün kaldı dünyanın gözü Hamburg’da olacak. Sadece zirveye katılacak olan ülke liderleri değil protestocular da orada yerini alacak. Ama bu kez Alman hükümeti oldukça sıkı önlem alma niyetinde.

Sadece Türkiye cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı tedbir almakla kalmadılar G 20 zirvesinın sürekli konukları olan protestoculara da bir dizi önlemler aldılar.
G20 karşıtlarının Hamburg’daki çadır kamplarının bir kısmı polis tarafından tahliye edildi. Peşpeşe protestoculara yasaklar getirildi. Bunun üzerine hükümet, Sol Parti ve küreselleşme karşıtı Attac hareketi tarafından sert biçimde eleştirildi.

Protestocuların çoğu çadırlarını terk etmekten yana değil. Onlarda son derece hazırlıklılar. Gelelim bizim balkon konuşmamıza. Dün, hükümet tarafından yapılan bir açıklamada “olası bir konsolosluk konuşması ve bunun videoya çekilip dağıtılmasının” son alınan yasa kararı nedeniyle kanunlara aykırı olduğu belirtildi . Bu yasa kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Türk Toprakları sayılan elçiliklerde de konuşma yapmaması gerektiği belirtiliyor. Bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zirveye katılıp katılmayacağı da merak ediliyor. Kimileri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılmayacağını, kimileri de gelip büyükelçilikte kriz yaratan konuşma yapacağını iddia ediyor, bekleyip göreceğiz.

Ama şuan gördüğümüz bir şey var ki G 20 zirvesi için Alman hükümeti işi şansa bırakmıyor, oldukça titiz davranıyor ve hiç bir olay çıkmaması için Alman polisi uyarılmış durumda. Suudi Arabistan kralının G20’ye katılmayacak olması da öyle beklendiği gibi şok etkisi yaratmadı. Haber kısa bir cümleyle geçildi.
Suudi Kralından bahsetmişken, Ülkedeki bir köşe yazarının Kral Salman’a methiyeler dizmesi ve sanki Allah’la eş koşmasının yankıları sürüyor. Eğer doğruysa kral bu kişinin yazdıklarının kabul edilemez olduğunu söylemiş. Okuyucuların tepkisi büyük olmuş ve köşe yazarının gazetedeki işine son vermişler. Öyle ya bu tarz yazılar aslında övülen kişiye fayda sağlamaz. Umarım bizim gazetelerimizde de abuk sabuk yalakalık yapmaya çalışan gazetecilere (!) de aynı tepki verilir.