Almanya’da Türk işyerlerinin yoğun olduğu merkez tren garı civarındaki caddelerde dilenen, dilencilerden Türk esnafı rahatsız

Ahmet İNCEL / MÜNİH-Her gün ortama olarak elli ile altmış dilencinin dolaştığı Münih merkez garı civarında, polisin ve belediye yetkililerinin etkisiz kaldığı iddia edildi. Goethe caddesi civarında özellikle Arap turistleri rahatsız eden dilencilerin mafya usulu çalıştıkları iddia ediliyor. Değişik usullerle, sakat rolü yapan dilencilerin aslında vardiya usulu olarak Romen çetelere çalıştıkları ve kazandıklarını çete başlarına vermek zorunda oldukları, polis tarafından biliniyor. Fakat, Romanya’nın AB’ye girmiş olması nedeniyle, dilencileri sınır dışı edemeyen Alman polisinin eli kolu bağlı kalıyor.
TÜRK ESNAF ŞİKAYETÇİ
Şehir idaresi, kentin bazı merkezi semtlerinde alınan sert önlemler sayesinde dilenciliğin azaltıldığını söylerken, Türk işyerlerinin yoğun olduğu Goethe Caddesi ve civarında yeterli önlemler alınmadığından dilencilerin kalesi haline geldiği esnaf tarafından belirtiliyor. Merkez Tren Garı Civarı Esnafları Birliği Başkan Yardımcısı Mahir Zeytinoğlu, diğer semtlerde alınan sert önlemlerin kendi semtlerinde de alınmasını istediklerini belirterek: “Birlik olarak bu konuda yerel yöneticiler ve emniyet makamlarıyla defalarca görüştük, sözler aldık. Ama maalesef semtimizdeki dilencilerden kurtulamadık. Müşterilerimiz rahatsız edip, bizim ekmeğimizle de oynuyorlar. Bunlar bir çete ve sadece dilenmekle kalmayıp, özelikle bu günlerde Münih’e gelen Arap turistlerin cep telefonlarını ve çantalarını çalıyorlar. Kırk yıldır bu semtin temiz kalması için mücadele verdik, bunlar semtimizin adını kirletiyorlar” dedi. (DHA)