2015 yılında bir milyon dolayında sığınmacı alan Almanya’ya, 2016 yılında bu sayının çok altında sığınmacı gelmesi bekleniyor. Federal Mülteciler Dairesi (BAMF) Başkanı Frank-Jürgen Weise, bu yıl Almanya’ya en fazla 300 bin sığınmacının gelmesini öngördüklerini söyledi.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Weise,“Bu yıl için 250-300 bin sığınmacı gelecek gibi hazırlık yapıyoruz” dediDaha fazla sığınmacı gelmesi durumunda zorlanacaklarını kaydeden Weise, “Ama inancım bu yıl 300 binin altında kişinin geleceği yönünde” diye konuştu.

238 bin kişinin kaydı yapıldı
İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2016 yılında şu ana kadar 238 bin 424 kişinin kaydının yapıldığını açıklayan BAMF Başkanı Weise, Ocak ayından itibaren gelen sığınmacı sayısında düşüş yaşandığını ve Nisan-Temmuz arasında ayda ortalama 16 bin sığınmacının geldiğini belirtti.

2015’te gelen sığınmacı sayısı bir milyonun altınd
2015 yılında Almanya’ya ne kadar sığınmacı geldiği konusunun tam olarak netleşmediğini de kaydeden Weise, bunun çok sayıda kişinin birden çok kez kaydının yapılmış olmasından ve birçok kişinin de Almanya üzerinden başka ülkelere geçmesinden kaynaklandığına dikkat çekti. Weise,”Ancak kesin olan 2015 yılında Almanya’ya bir milyondan daha az kişinin geldiği” dedi.
Almanya’da 9 bine yakın sığınmacı çocuk kayıp
Almanya’ya gelen sığınmacı çocuklardan 9 bine yakınının nerede olduğu bilinmiyor. Federal Asayiş Dairesi (BKA) verilerine göre, Almanya’ya sığınan 8 bin 991 çocuk kayıp.

Neue Osnabrücker Zeitung gazetesi, BKA kaynaklarına dayandırdığı haberinde, kayıp olan çocukların çoğunluğunun 14-17 yaş arasında olduğunu, 867 çocuğun ise 13 yaşın altında olduğunu yazdı.
BKA’nın çocukların nerede oduğunu bilmemekle birlikte, suç çetelerinin eline düşme ihtimalini düşük gördüğü kaydedilen haberde, ağırlıklı olarak bulundukları yerleri terk eden çocukların başka şehir ya da ülkelerde olan aile bireyleri veya akrabalarının yanına gitmeye çalıştıklarına değinildi.
Kayıp sığınmacı çocukların ağırlıklı olarak Afganistan, Suriye, Somali, Eritre, Fas ve Cezayir’den geldikleri belirtiliyor.