BERLİN – Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier’in Ankara ziyareti, Alman medyasında yoğun haber ve yorumlara konu oluyor. Berlin’in söylemini sertleştirdiğini düşünen Alman gazeteleri, “Türkiye ile sağlam ilişkiler içinde olunması hem Almanya hem de Avrupa’nın çıkarınadır” demekle birlikte “Ancak Avrupa en kısa zamanda Türkiye’ye olan bağımlılığını azaltmalı” gibi görüşleri savundu.

Die Welt gazetesinde yer verilen bir değerlendirmede Türkiye-Almanya ilişkilerinin karşılıklı çıkarlar üzerine kurulu olduğu ve iki tarafın da birbirine ihtiyacı olduğu vurgulandıktan sonra  “Türkiye’nin büyüklüğü ve gücü ile stratejik önemi nedeniyle, Ankara ile mümkün olduğunca sıkı bir ittifak içinde olunması gerektiği konusunda bir değişiklik yok. Türkiye ile sağlam ilişkiler içinde olunması hem Almanya hem de Avrupa’nın çıkarınadır” denildi. Bunun ardından şu savlar dile getirildi:
“Ancak Avrupa en kısa zamanda Türkiye’ye olan bağımlılığını azaltmalı. Türkiye ile varılan mülteci anlaşması Avrupa’nın memnuniyetle karşıladığı bir yardım ve bunun Ankara’ya bu şekilde anlatılması gerek. Ancak bu durum, Avrupa’nın da acil bir durumda mültecilerin kaçış rotalarını başka şekillerde kapatmasına engel olmamalı. Bu başarılabilirse, Ankara’nın kendine zarar vermeden Avrupa’yı tehdit edebileceği bir alan kalmamış olur. Hatta Avrupa bu haliyle pozisyonunu güçlendirmiş ve anlaşmazlık halinde bağlayıcı yaptırımlara başvurabileceğine dair mesajlar verebilecek konuma gelmiş olur.”

STEİNMEİER EV SAHİBİNİN GÖRÜŞLERİNE AÇIKÇA İTİRAZ ETTİ

Bakan Steinmeier’in Ankara ziyaretinin somut bir mesaj içerdiğini düşünen Süddeutsche Zeitung ise, “Almanya Dışişleri Bakanının Ankara ziyareti Berlin’in söylemini sertleştirdiğini gösteriyor” diye yazdı. Gazete,  teinmeier ev sahibinin görüşlerine açıkça itiraz etti ve muhaliflerle görüştü. Bunu Ankara’nın artık mülteci anlaşmasının arkasına sığınamayacağı şeklinde okumak mümkün” dedi. (ANKA)(CN/ORH)