Türkiye’de terör saldırıları ve çatışmalar devam ederken yabancı medya, “Güneydoğu’da çok sayıda mahallede hendek ve barikatlar kuran, sokaklarda devriye gezip, saldırılar düzenleyen silahlı gençler kim?” gibi sorulara yanıt arıyor.
Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle, “Güneydoğu’da çok sayıda mahallede hendek ve barikatlar kuran, sokaklarda devriye gezip, saldırılar düzenleyen silahlı gençler kim, PKK’ya ve HDP’ye nasıl bakıyorlar?” sorusuyla girdiği haberinde  Alman Die Welt Gazetesinin Türkiye muhabirinin izlenimlerini ve değerlendirmelerini aktarıyor.
Bu çerçevede Eylül ayının ortasında Diyarbakır Sur ilçesi ve Cizre Nur mahallesinde yoğun çatışmalara ve oradaki silahlı gençlere dikkat çekilen haberde, “Peki kim bu militan gençlik? PKK ile emir-komuta ilişkisi içindeler mi?” sorusuna Die Welt  muhabirinin verdiği şu yanıt aktarılıyor:
“Birkaç haftadır yaşanan olaylar var. Bayramdan önce PKK’dan ateşkes ilan edileceği yönünde açıklama olmuştu, arkasından Şırnak’tan saldırı haberi geldi. Yine PKK yönetiminden nöbette olan karakollara saldırılmayacak, sivillere mutlaka dikkat edilecek açıklaması geldi. Birkaç gün sonra karakollara saldırılar gerçekleşti; Diyarbakır’da restoranda oturan polislere ateş açıldı, garson öldü. Benim gördüğüm kadarıyla ya bu açıklamalar hikaye ya da şehirlerdeki bu militan gençlik tarafından dikkate alınmıyor.”