WSJ haberinde bu çerçevede ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele eden koalisyon için Özel Temsilcisi General John Allen’ın Türkiye’yi “hayati bir koalisyon ortağı” olarak niteleyerek iki ülkenin çabucak koordine edilmiş askeri operasyonlarını hızlandırmak için harekete geçtiklerini söylediğine dikkat çekiyor. ABD basınında Türkiye’nin PKK’ya yönelik operasyonlarının Washington’da “kaygı” yarattığı yönündeki haber ve yorumlar devam ediyor. Wall Street Journal gazetesi, “Türkiye, Kürt militanlarına karşı bir dizi agresif hava baskını  gerçekleştirirken ateş gücünü henüz Suriye’deki İslam Devleti’ne çevirmedi, bu da  Washington’daki Ankara hükümetinin niyetlerine ilişkin kaygıları artırdı” savını dile getirdi.
“PKK’NIN YAN KURULUŞU ABD’NİN ETKİN MÜTTEFİKİ”
PKK’nın ABD tarafından “terör örgütü” olarak nitelenmesine rağmen Suriye’deki “yan kuruluşu ABD’nin sahada İslam Devleti’ne karşı etkin bir müttefik olduğunu kanıtladı” değerlendirmesini yapan WSJ,  şunları söyledi:
ABD yetkilileri, Türkiye’nin İslam Devleti’ne karşı mücadeleye katılmasının zaman alabileceğini söylediler. Türk ve ABD’li yetkililer, gecikmeyi ülkelerinin hala ortak hava operasyonlarının ayrıntıları üzerinde çalıştıkları şeklinde izah ettiler. Pentagon yetkileri, bu detaylar tamamlanıncaya dek ABD’nin Türkiye’den İslam Devleti’ne karşı herhangi bir baskın gerçekleştirmemesini istediğini söylediler.”
WSJ haberinde bu çerçevede ABD Başkanı Barack Obama’nın IŞİD’le mücadele eden koalisyon için Özel Temsilcisi General John Allen’ın Türkiye’yi “hayati bir koalisyon ortağı” olarak niteleyerek iki ülkenin çabucak koordine edilmiş askeri operasyonlarını hızlandırmak için harekete geçtiklerini söylediğine dikkat çekiyor.
General Allen “Bugün IŞİD’e karşı işbirliğimizde bulunduğumuz nokta, değerli bir dost ve NATO müttefiki ile 10 aya yakın sürekli ve olumlu angajmanının sonucudur.
IŞİD’e karşı ABD-Türkiye işbirliğine ilişkin tartışmalarda bazen gözden kaçan unsur, göreli olarak kısa bir süre içinde hep birlikte elde ettiklerimiz” şeklinde konuştu.
“TÜRK UÇAKLARININ KOALİSYONA ENTEGRASYONUNUN AYRINTILARI ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR”
WSJ, bir Türk yetkilisinin “PKK, bizim için daha büyük bir tehdit çünkü ülke içinde aktif” sözlerini yansıttığı haberinde “ABD askeri yetkililer, Irak ve Suriye’de yapılan baskınların koordine ve etkin olmasını sağlamak amacıyla iki ülkenin, Türk savaş uçaklarını uluslararası koalisyona entegre etmek için gerekli ayrıntılar üzerinde çalıştığını söylediler” dedi.
Gazete, haberine son verirken de Türkiye’nin IŞİD’i bastırmak için adımlar attığına dikkat çekerek Türk yetkililerinin “Sadece bu hafta Suriye’de IŞİD’e katılmaya çalıştıklarından kuşkulanan 23 yabancı yakalandı” sözlerini aktardı.