Son günlerde Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), tüm toplumu geren bazı değerlendirmelere imza atmış durumda.

Her ne kadar anılan kuruluş, bu tarz haberlere imza koyanlara karşı mahkeme yolunun açık olduğunu kamuoyuna açıklamış ise de, bazı kendini bilmezler; tarihleri ile birlikte Diyanet’in ilgili internet sayfalarının örneklerini resimleriyle birlikte ortaya koymuşlardır.
Ne yazık ki ben de bir bilişim uzmanı olarak bu sayfaları gördüm. Sanki toplumu kandıracaklar!
Bu gün de, ana karnındaki ceninle ilgili bir skandal yoruma daha imza atmıştır bu kurumumuz…
Dış politikada bunca karın ağrısı veren bir ortamda, iç politikaya da değinmemek, günden güne daha da imkânsız hale geliyor; ama sonuçta ben de insanım; ben de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. …
Nereye gidiyoruz kardeşlerim?
Geçen yılın son günlerinde bir yazı yazmıştım. Bu yazımda, gerçekten birçok insanımızın bu güzel ülkemizi sevmediğini kendime göre kaydetmiştim…
Daha da ötesi; bugün içinde bulunduğumuz dar boğazın, gerçekte bu ülke aydınlarının eseri (yetmez ama evetçiler) olduğuna işaret ettim…
Bunların arasında kendim olmasam dahi, bu ülkenin siyasal-etnik-kültürel değeri olarak kabul edilen sözde akil insanlarının, mevcut ortamı iyi değerlendiremediklerine (kandırıldıklarına) yönelik ifadeleri karşısında nutkum tutuluyor!
Zaten mevcut siyasi-ekonomik durum bu denli zor iken bir de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitesinden en hafifiyle akıllara zarar fetvalar yayımlatılmasına devam edilmiyor mu?
Tıp bilimi bile 2,5 aylık ceninin bile alınmasını yasakladığı ve üstelik kanunlarımıza geçmiş bir anlayışa karşılık Diyanet’in, 4 aylık bir cenine bakışını nasıl yorumlayabiliriz?
Bunu toplum olarak kabul etmeye hazır mıyız?
Zaten son on yıllardır binlerce kadınımızın öldürüldüğü, birçok çocuğumuzun cinsel saldırıyla ruhen sakatlandığı bir ortamı yaşıyoruz; üzülerek dahi olsa.
Memleketimizin idaresini, DİB görüşleri doğrultusunda idare edeceksek, ülkemizde Atatürk’ün oturtmaya çalıştığı kadın ve çocuk hakları eşitliği konusunda sanırım ileri değil; ancak geriye gideriz.
Umarım hükümet bu kuruma, günün gerekleri ve Türk halkının beklentileri doğrultusunda bir çekidüzeni getirir; yoksa zaten artık onlarca parçaya bölünmüş bu toplumu idare etmek; sanıldığından daha da zor olacaktır!