7 Haziran Seçimi sonucunu, örtük biçimde “istikrarsızlık” üreten siyasal iradenin, 2013’de başlattığı “çatışmasızlık ortamını” bir yana iteleyerek, ikbal ve istikbali için “çatışmalı ortamı” sahneye itelemesi, bunun yarattığı karmaşa ve korku ve güvensizlik sonuç vermiş ve rastlanamaz sonuç vermiş, AKP’nin oylarında 8 puan, yüzde 25’e yakın artışa neden olmuştur. Böylece Davutoğlu, seçim hükümetini bir yana bırakırsak, atama ile görevlendirildiği ilk Başbakanlığına, bu kez kazanarak gelmiş bulunmaktadır. Seçimden utku ile çıkan Davutoğlu yönetimindeki AKP’nin, Erdoğan vesayetini sırtından atması beklenirken, olan bunun tam tersine olmuş, atanan Hükümet, Erdoğan’ın üç şapkasını başından çıkartmaya hiç de niyeti olmadığının kanıtını oluşturmuştur.
1 Kasım seçim sonuçlarını manşetlere taşıyanların en çok kullandığı sözcüklerden birisi “ seçmen istikrara evet dedi” olmuştur. Siyasal ve ekonomik istikrar beklentisi, tam bir düş kırıklığına ve umutsuzluğuna dönüştü. Bu yargımızı güçlendirecek dört olay, son haftaya sıkıştı.
Bunlar;
Rus Uçağının, bağlantı kurallarına uymaması nedeni ile 24 Kasım’da düşürülmesi;
26 Kasım’da Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeliği Can Dündar ile Ankara Temsilcisi öğrencim Ender Gül’ün akla ziyan nedenlerle tutuklanması;
28 Kasım’da Diyarbakır’ın merkezinde, tıpkı 10 Ekim’de Ankara Garı önünde insan kırımına uğratılanlar gibi, barış ve çatışmasızlık çağrısı yapan D.Bakır Barosu Başkanı, insan hakları savunucusu Av. Tahir Elçi’nin keskin nişancı tarafından tek kurşunla öldürülmesi ve
29 Kasım’da iki general ile bir emekli albayın, “MİT Tırları Skandalı” nedeni ile tutuklanmaları.
Yani Türkiye, yönetenlerin ürettiği karmaşa ve istikrarsızlığın kurbanı olmayı sürdürmekte.
Rus Uçağının düşürülmesinin yaratacağı, hatta yarattığı sorunları siyasal ve ekonomik olmak üzere iki grupta toplayabiliriz. Rusya, siyasal ve ekonomik alanda Türkiye’yi cezalandırmayı amaçlayan önlemlerini almaya ve uygulamaya koymada zaman yitirmedi.
Rusya, Suriye’deki varlığını ve etkinliğini artırıcı önlemler alırken, ekonomik alanda da, 2014’de 31 Milyar Dolarlık dış ticaret hacmini, önemli ölçüde daraltıcı kimi kararlarını uygulamaya geçirirken, Türkiye’yi Ruslara, Rusya’yı da Türklere yasak alan olarak ilan eden uygulamalar başlattı. Böylece Rusya da, ilişkilerimizin sıfırlandığı ülkeler arasına katılmış oldu.
Derdimiz, başımızdan ve boyumuzdan aşkın değilmişçesine, ”arkası yarın operasyonları” da, yeniden vizyona sokularak, “MİT Tırları Dosyası” piyasaya sürüldü.
Egemenliğin gerçek sahibi olduğu Anayasasında ve Meclis duvarında yazılı olan halkın bilgilenme hakkının gereğini yerine getirerek, iliştirilmiş ve efendilerinin kapısına bağlanmış yandaş medya olmadıklarını kanıtlayan Dündar ve Gül tutuklandı.
Ve demokrasi güçlerinin yeniden Silivri yollarına düşmesine neden olundu. Açılacak dava, sanırım yılan hikayesine dönüşen “MİT Tırları Dosyası”ndaki Pandora’nın Çömleğinin açılması gibi bir sonuç doğurarak, hayırlara da vesile olabilir.