ANTALYA Devlet Opera ve Balesi’nce (ANTDOB) ilk kez sahnelenecek ‘Ali Baba&40’ adlı eserin sezon prömiyeri hazırlıkları tamamlandı.

Son kez kostümlü provası yapılan eserin bestesi Selman Ada’ya, librettosu Tarık Günersel’e ait. 2 perdelik eser, 28 Mart Cumartesi akşamı Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde opera severle buluşacak. ‘Ali Baba&40 Haramiler’ olarak bilinen eserin isminde de küçük bir değişiklik yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nce ‘Haramiler’ kelimesi kaldırıldı, isim ‘Ali Baba&40’ olarak bırakıldı. Ankara Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Mehmet Yılmaz rejisi ile opera severlerin buluşturulacağı eserin orkestra şefliğini Caner Ruhselman, koro şefliğini de Mahir Seyrek üstlendi.

İzlenme rekoru kırması beklenen eserin dekor tasarımı İsmail Dede, kostüm tasarımı Sevtaç Demirer, koreografisi Kürşat Kılıç, ışık tasarımı da Fuat Gök imzalarını taşıyacak. Eser, 1991 yılından bu yana ülkemizdeki tüm operalar tarafından Türkçe sahnelenmiş ilk Türk operası olma özelliğine de sahip. Eser, prömiyer sonrası 31 Mart ve 4, 7, 9 ve 11 Nisan tarihlerinde tekrar sahnelenecek. (DHA)

FACEBOOK YORUMLARI