Yaşanan onca terör saldırısının siyasi bir sorumlusunun olması gerekirdi. Bu nedenle Efkan Ala’nın İçişleri Bakanlığından istifaya zorlanmasını doğru buluyorum.

Efkan Alaİyi niyetli çabalarına karşın Ala Emniyet örgütünde ağırlığını hissettiremedi. 15 Temmuz darbe girişimi olmasaydı Fethullahçı Terör Örgütü Emniyet’i tümüyle ele geçirecekti.
2002’den bu yana Ak Parti’nin kurduğu hükümetlerde (seçim hükümetleri dahil) İçişleri Bakanlığı yapan Abdülkadir Aksu, Beşir Atalay, Osman Güneş, İdris Naim Şahin, Muammer Güler ve Selami Altınok gibi ne yazık ki Efkan Ala da başarısız bir bakan olarak köşesine çekilmek zorunda kaldı.

++

Ala’yı uğurlarken yerine gelen Soylu’yu değerlendirmekte yarar var.
Soylu, İşletme Fakültesi mezunu. Kariyerine İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda çalışarak başlamış. Sonrasında arkadaşlarıyla kurduğu şirkette ticaret hayatına atılmış. Kısa bir süre Demokrat Parti Genel Başkanlığı tecrübesi de bulunuyor. Ak Parti’ye sonradan katılan, 2015’de milletvekili seçilen ve Çalışma Bakanlığına getirilen bir isim.
Çalışkanlığına ve dürüstlüğüne söyleyecek sözüm yok ama böylesine kritik bir dönemde hiç tanımadığı İçişleri Bakanlığına getirilmesi doğru muydu acaba?

Bana öyle geliyor ki Soylu şimdiye kadar Emniyet’e belki de sadece pasaport işlemleri için gitmiştir. Yani bu dev örgütü hiç mi hiç tanımıyor. Darbe gecesi TRT’yi işgalden kurtarmak amacıyla yaptığı girişim elbette takdire şayandır ama bunun böylesine önemli bir bakanlığa getirilmek için yeterli referans olduğunu sanmıyorum.
Kaldı ki Soylu işadamlığından gelen tecrübesiyle Çalışma Bakanlığında iyi işler yapıyordu; iş çevrelerinin yanısıra işçi kuruluşlarıyla da sağlıklı diyaloglar kurmuştu.

++

Bazen insan öngörülerinde yanılmayı, mahcup olmayı ister.
Süleyman Soylu İçişleri Bakanlığında inşallah başarılı olur.