Akşener korkusu Bahçeli’yi coşturdu

0
230

MHP lideri Devlet Bahçeli hemen her gün manşetlere taşınacak, gündem oluşturacak bir söz söylüyor. Bir gün 82’inci ilimizin Kerkük, 83’üncü ilimizin Musul olabileceğinden bahsederken bir başka gün Irak’a girilip Mesud Barzani’nin yakalanıp getirilmesi gerektiğini ifade ediyor. Dün de üniversite sınavlarının kaldırılmasını istedi.

Genellikle halim selim tavrıyla dikkati çeken Bahçeli son günlerde neden böylesine coştu, Hükümet’e kimi zaman tehlikeli, kimi zaman uygulanması imkansız önerilerde bulunmaya başladı?
Bu sorunun yanıtı basit:
Bahçeli, Meral Akşener’in kuracağı partinin MHP’de büyük bir deprem oluşturmasından endişe ettiği, deyim yerindeyse “Meralafobi” yaşadığı için tabanın hoşuna gidecek bir üsluba yöneldi.
Önümüzdeki günlerde Irak’tan sonra Suriye’de de “fetihlere” başlarsa, oradaki kimi yerlerin 84, 85, 86’ıncı illerimiz olmasını isterse hiç şaşırmamak gerek!
++
Peki, Bahçeli’nin yaşadığı korkuyu Ak Partililer de yaşıyor mu?
“Kısmen yaşıyor” denebilir.
Akşener’in partisi çarpıcı bir isim, göz dolduran bir kadro, toplumun nabzını tutup ihtiyaçlarına yanıt verecek çarpıcı bir programla seçmen karşısına çıkarsa bu korku artabilir.
++
Ak Parti, CHP’yi 2019 seçimi için tehdit olarak görmüyor.
CHP bazı illerin belediye başkanlıklarını yine kazanabilir, Meclis’e yine 150-200 milletvekili getirebilir ama hepsi o, başkanlık seçiminde iddialı olması çok zor.
Ama yeni bir parti, hele de ekonomik verilerin gitgide bozulduğu bir dönemde topluma umut verebilir, oyları kendine kanalize edebilir.
++
Bekleyip görelim, siyasette ilginç bir döneme giriliyor.